Malebranche'da din-felsefe ilişkisi ve Tanrı anlayışı
The relation of phillosophy-religion and understanding of God in Malebranche
- Tez No: 94070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHDETTİN BAŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Filozofların dini problemleri felsefi bir bakış açısıyla ele almaları Din Felsefesine katkıda bulunmuştur. Dindar bir Hıristiyan olan N. Malebranche dini problemleri incelemiş ve yaşadığı dönemde dini akılla uzlaştırmaya çalışmıştır. Biz bu çalışmamızın giriş kısmında, Malebranche 'in hayatı, eserleri ve yaşadığı dönemi inceledik. Birinci bölümde, din - felsefe ilişkilerine bakışını ele aldık İkinci bölümde, Malebranche'm Tann'nın varlığı, Tann'nın varlığının delilleri, Tann'nın sıfatlan, Tann'nın alemle ilişkisini inceledik. Sonuç kısmında ise, Malebranche'm görüşlerinin genel bir değerlendirmesini yaptık.
Özet (Çeviri)
İt is contributed to philosophy of religion that philosophers examined on religious problems according to philosophical perspectif. A religious christian philosopher Nicola Mabelranche tryed to religious problems and He tryed to recanciti religion to intelligence in his period of time. In this our Works's entry, we examined N. Melabranche's life, works and his period of time. In the first part we searched relation between religion and Philosophy. In the second part we investigated N.Malebranche's views on existence of God, arguments of existence of God, atributes of God, relation of God to the world. In the result part we Made the general evaluation of N. Malebranche's views.