Benzimidazol-2-selenon bileşiklerinin sentezi karakterizasyonu ve enzim inhibisyon etkileri
Synthesis, characterization and enzyme inhibitory effects of benzimidazole-2-selenone compounds
  1. Tez No: 940709
  2. Yazar: SULTAN ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Farmakofor, bir molekülün biyolojik aktivitesinin temelini oluşturan yapısal ve stereokimyasal unsurları ifade eder. İlaç keşif sürecinde, moleküler yapılarının belirli hedeflerle etkileşim potansiyelini anlamak, etkin ve güvenli tedavi edici maddelerin geliştirilmesinde kritik öneme sahiptir. Bu bağlamda, organik ve organometalik bileşiklerin farmakofor özellikleri hem temel bilimler hem de uygulamalı araştırmalar açısından önemli bir yer tutmaktadır. Organik bileşikler, karbon atomlarının çoğunlukla hidrojen, oksijen, azot ve diğer elementlerle birleşimiyle oluşan moleküllerdir. Farmakofor özellikleri, genellikle bileşikteki fonksiyonel grupların varlığı ve konumuna bağlıdır. Örneğin, hidrojen bağları kurabilen -OH grubu, birçok biyomolekülle etkileşime girerek organizmadaki spesifik hedeflere bağlanabilir. Aromatik bileşiklerin varlığı ise, moleküllerin hidrofobik etkileşimlerdeki rolünden dolayı farmakodinamik özelliklerini etkileyebilir. Organoselen bileşikleri, selenyum atomlarının karbona bağlı olduğu moleküllerdir ve son yıllarda farmakoloji alanında önemli bir ilgi odağı haline gelmiştir. Selenyum, biyolojik sistemlerde önemli roller oynayan bir elementtir ve organoselen bileşikleri, çeşitli biyolojik aktiviteleri sayesinde ilaç geliştirme süreçlerinde potansiyel taşımaktadır. Organoselen bileşikleri, farmakofor özellikleri açısından önemli bir yelpazeye sahip olup, biyolojik aktivite potansiyeli ile ilaç geliştirme süreçlerinde umut vaadeden bileşiklerdir. Antioksidan, antikanser, antibakteriyel ve antifungal aktiviteleri ile dikkate değer etkiler sunan bu bileşiklerin derinlemesine incelenmesi, önemli tıbbi uygulamalara ve tedavi stratejilerine yol açabilir. Gelecek araştırmalar, organoselen bileşiklerinin mekanizmalarını daha iyi anlamaya yönelik olmalı ve potansiyel farmasötik uygulamalarını keşfetmelidir. Bu sayede, organoselen bileşiklerinin sağlık alanındaki katkıları artırılabilir. Bu tez kapsamında, organoselen bileşiklerinin enzim inhibitör özellikleri ve bunların biyolojik aktivite üzerindeki etkileri ele alınacaktır. Bu tez kapsamında yapılan çalışmalar: 1) 17 tane organoselen bileşiği olan bezimidazol-2-selenon (NHC-Se) bileşikleri (1- 7) sentezlenmiş ve yapıları uygun spektroskopik yöntemler ile karakterize edilmiştir. 2) Tüm NHC-Se bileşiklerinin (1-7) yapıları 1H NMR, 13C NMR ve FTIR spektroskopik yöntemlerin yanında elemental analiz tekniği kullanılarak karakterize edilmiştir. 3) Tüm NHC-Se bileşiklerinin (1-7) karbonik anhidraz (CA) enzim inhibisyon etkileri incelenmiştir. 4) Tüm NHC-Se bileşiklerinin (1-7) asetilkolinesteraz (AChE) enzim inhibisyon etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pharmacophore refers to the structural and stereochemical elements that form the basis of a molecule's biological activity. In the drug discovery process, understanding the potential of molecular structures to interact with specific targets is critical to the development of effective and safe therapeutics. In this context, the pharmacophore properties of organic and organometallic compounds are important for both basic science and applied research. Organic compounds are molecules formed by the combination of carbon atoms, mostly hydrogen, oxygen, nitrogen, and other elements. Pharmacophore properties are generally dependent on the presence and location of functional groups in the compound. For example, the -OH group, which can form hydrogen bonds, can interact with many biomolecules and bind to specific targets in the organism. The presence of aromatic compounds can affect the pharmacodynamic properties of molecules due to their role in hydrophobic interactions. Organoselene compounds are molecules in which selenium atoms are bonded to carbon and have become a significant focus of interest in the field of pharmacology in recent years. Selenium is an element that plays important roles in biological systems and organoselene compounds have potential in drug development processes due to their various biological activities. Organoselene compounds have a significant range in terms of pharmacophore properties and are promising compounds in drug development processes with their biological activity potential. An in-depth examination of these compounds, which offer remarkable effects with their antioxidant, anticancer, antibacterial, and antifungal activities, may lead to important medical applications and treatment strategies. Future research should be aimed at better understanding the mechanisms of organoselene compounds and exploring their potential pharmaceutical applications. In this way, the contributions of organoselene compounds to the field of health can be increased. In this thesis, the enzyme inhibitory properties of organoselene compounds and their effects on biological activity will be discussed. Studies carried out within the scope of this thesis: 1) 17 organoselene compounds, bezimidazole-2-selenone (NHC-Se) compounds (1-7), were synthesized and their structures were characterized by appropriate spectroscopic methods. 2) The structures of all NHC-Se compounds (1-7) were characterized using 1H NMR, 13C NMR and FTIR spectroscopic methods as well as elemental analysis technique. 3) Carbonic anhydrase (CA) enzyme inhibition effects of all NHC-Se compounds (1-7) were investigated. 4) Acetylcholinesterase (AChE) enzyme inhibition effects of all NHC-Se compounds (1-7) were investigated.