Küçük ve orta ölçekli sanayii işletmelerinin finansal problemleri ve bir uygulama
Financial problems of small and medium sized industrial business and an application
- Tez No: 94072
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ SANAYİ İŞLETMELERİNİN FİNANSAL PROBLEMLERİ VE BİR UYGULAMA Ender COŞKUN Danışman : Prof. Dr. Muammer ERDOĞAN 2000-Sayfa:218 Jüri : Prof. Dr. Muammer ERDOĞAN ; Prof. Dr. R. Metin TÜRKO : Prof. Dr. Muammer YAYLALI Günümüzde değişen şartlar altında, Türkiye'de ekonomik gelişmenin hızlandırılarak, sanayileşmiş ülkelerin seviyesini yakalamanın ve piyasa ekonomisinin temelini oluşturan rekabet ortamını yerleştirmenin en etkili yöntemlerinden biri çok geri seviyedeki küçük ve orta ölçekli sanayi işletmelerini desteklemek ve karşı karşıya oldukları problemlerin çözümüne yardımcı olmaktır. Çünkü küçük ve orta ölçekli sanayi işletmeleri değişim ve yenilikleri uygulama esnekliğine sahip olan ekonomik birimler olmanın yanında, toplam sanayi işletmelerinin %99'uıuı, sanayi istihdamının %61'ini,ürctimin % 27.4'ünü oluşturan önemli bir ekonomik potansiyele sahiptir. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin bu önemine rağmcn,toplam kredilerden aldıkları %3.5 - 4 oranındaki pay, onların hak ettikleri ilgi ve desteği göremediklerinin çok açık bir delilidir. Ülkemizde küçük ve orta ölçekli sanayi işletmelerinin, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ekonominin lokomotifi olması gerekirken, bu işletmelerin büyük problemler karşısında adeta kaderine tcrkcdildiği görülmektedir. Bu işletmelerin karşı karşıya bulunduğu en önemli problem ise finansman problemidir. Küçük ve orta ölçekli işletmeler işletme dışı ve işletme içi bazı faktörlerin etkisi ile fınansal açıdan zor durumda kalmakta ve ayakta kalma savaşı vermektedirler. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin fınansal problemlerini ele aldığımız çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; gelişmiş bazı ülkelerdeki küçük ve orta ölçekli sanayi işletmesi tanımlarından örnekler verildikten sonra ülkemizdeki mevcut olan küçük ve orta ölçekli sanayi işletmesi tanımları incelenmiş, daha sonra ülkemizdeki sanayi sektörünün, diğer ülkelerdeki sanayi sektörleri ile değişik kriterlere göre karşılaştırması yapılarak, ülkemizdeki ve gelişmiş ülkelerdeki küçük ve orta ölçekli sanayi işletmelerinin sanayi sektörleri içerisindeki yerleri karşılaştırmalı olarak ortaya konulmuştur. İkinci bölümde küçük ve orta ölçekli sanayi işletmelerinin finansman kaynağını bulmada, bulunan kaynakların kısa ve uzun vadede yatırımlara yönlendirilmesinde ve yatırım kalemlerinin yönetilmesinde karşılaştıkları fınansal problemler incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Denizli Bölgcsi'ndcki küçük ve orta ölçekli sanayi işletmelerinin karşılaştıkları fınansal problemler araştırılmıştır. Çalışma, alan araştırmasından elde edilen bulguların değerlendirilmesinden oluşan sonuç ve öneriler ile son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS FINANCIAL PROBLEMS OF SMALL AND MEDIUM SIZED INDUSTRIAL BUSINESSES AND AN APPLICATION Ender COŞKUN Advisor : Prof. Dr. Muammer ERDO?AN 2000 -Page: 218 Jury : Prof. Dr. Muammer ERDO?AN : Prof. Dr. R. Metin TÜRKO : Prof. Dr. Muammer YAYLALI Today, one of the most effective methods of catching the level of industrialised countries by accelerating the economic development in turkey, and settling down the environment of compotition which constitutes the base of the market economy is to support the undeveloped small and medium sized industrial business and help them to solve the problems that their face. Because small and and medium sized industrial business, as well as being economic units that have the elasticity of applying the changes and developments, also have an important economic potential which constitutes the 99% of the total industrial organizations, 61% of the employment of the industry and 27.4% of the production. In spite of this importance of the small and medium sized industrial business, their shore which is 3.5 - 4% of the total credity is the most clear proof of the fact that they do not see the attention and support which they deserve. In our country, the small and medium sized industrial business must be locomotive of the economy but in practice these organizations are left to their fate about solving their problems. The most important problem of these organizations is financial. Small and medium sized industrial business, by the effect of some internal and external factors are in a difficult position in terms of financial means and these organization, are giving a fight to survive. Our study, in which we deal the financial problems of small and medium sized industrial business, consists of three parts. In the first part, after giving examples of definitions of small and medium sized industrial business from developed countries, the definition of our country is analysed, then our industrial sector is compared to the other countries. Industrial sector by different criteria and of the place of small and medium sized industrial business in the overall industrial sector which respect to our country and other countries is touched on. In the second part, the financial problems of small and medium sized industrial business which they face when they want to find financial resources, when they want to orient the resources to the investments in the short-run and long-run, are dealt with. In the third part, the financial problems of small and medium sized industrial business in the area of Denizli are investigated. The study ends with the area investigation and the evaluation of the data and conclusion and suggestions. tc ^Fm6?m^^smı