Kriz iletişiminin devletin söylem birliğinin tesis edilmesindeki rolü ve etkisi: Türk kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik bir kriz iletişimi modeli önerisi
The role and effect of crisis communication in establishing the discourse unity of a state: A crisis communication model suggestion for turkish public institutions and organizations
- Tez No: 940738
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE KURT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Stratejik İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Stratejik İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Krizler modern dünyanın ayrılmaz parçalarıdır. Siyasetten tababete, ekonomiden sosyal bilimlerin farklı disiplinlerine kadar birçok alanda karşılığı olan kriz kavramını tanımlamak bu nedenle önem arz etmektedir. Nitekim günümüzde kriz kavramı ile alakalı çalışmalar ivme kazanmış durumdadır. Bununla birlikte siyasi krizler, kriz yönetimi ve iletişimi çalışmalarının kör noktasıdır. Özellikle, siyasi kriz yönetim ve iletişimini kurumsal bağlamda ele alan çalışmalar oldukça sınırlıdır. Mevcut kriz iletişimi çalışmaları, kriz iletişimi kuram ve modellerinden beslenerek şirket krizlerinin vaka analizlerine odaklanmış durumdadır. Birçok farklı alanda meydana gelebilecek krizler, özellikle iletişim teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak kısa zamanda politize olup siyasi ajandayı etkileyebileceği için, farklı disiplinlerdeki kriz kavramlarını da bünyesinde barındıran bir 'çatı kavram' konumundaki siyasi krizleri tanımlayabilmek, onlarla mücadele edebilmek adına ayrıca önem arz etmektedir. Bu önemin bir tezahürü olarak Türkiye'de 2020 yılında, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı bünyesinde, Stratejik İletişim ve Kriz Yönetimi Dairesi kurulmuştur. Siyasi kriz kavramının bahsi geçen özelliklerinden dolayı, Daire'nin karşılaşacağı muhtemel zorluklardan bir tanesi, 'siyasi kriz kavramını kodlamak' olacaktır. Bu çalışmada siyasi kriz kavramı doküman analizi metoduyla açıklanmış, siyasi kriz ile alakalı bazı disiplin ve kavramlardan bahsedilmiş, var olan kriz iletişim kuram ve modellerinden yola çıkılarak kriz yönetim sürecini de kapsayan bir siyasi kriz iletişimi modeli oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Crises are inseperable parts of the modern world. For this reason, it is important to define the concept of crisis, which corresponds to many fields from politics to medicine, from economics to different disciplines of social sciences. As a matter of fact, studies on the concept of crisis have gained momentum today. However, political crises are the blind spot of crisis management and communication studies. In particular, studies dealing with political crisis management and communication in the institutional context are quite limited. Current crisis communication studies are based on crisis communication theories and models and are focused on the case studies of corporate crises. Since crises that may occur in many different fields, especially in parallel with the developments in communication technologies, can become politicized in a short time and affect the political agenda, it is also important to define political crises, which are the umbrella concept that includes the concepts of crises in different disciplines, in order to overcome them. As a manifestation of this importance, the Department of Strategic Communication and Crisis Management was established in Turkey in 2020 under the Directorate of Communications. Because of the aforementioned features of the concept of political crisis, one of the possible difficulties that the department will face will be to 'code the concept of political crisis'. In this study, the concept of political crisis is explained by document analysis method, some disciplines and concepts related to political crisis are mentioned, and a political crisis communication model covering the crisis management process is created based on the existing crisis communication theories and models.