Reducing fat amount of filling creams using different approaches
Dolgu kremalarında kullanılan yağ miktarının farklı yaklaşımlarla azaltılması
- Tez No: 940776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SAİD TOKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Gıda tekstür ve reolojisine zarar vermeden sürdürülebilir yağ alternatiflerinin geliştirilmesi önemli bir çalışma alanıdır. Bu çalışmada, limon lifi, modifiye hidrokolloidler ve bigeller kullanılarak yenilikçi yağ ikame yaklaşımları araştırılmıştır. Çalışma dört aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada, turunçgil endüstrisinin yan ürünü olan limon lifinin yağ ikamesi olarak kullanım potansiyeli yanıt yüzey yöntemi ile optimize edilmiştir. Bu amaçla %10–25 yağ ve %0.5–1.5 lif içeren formülasyonlar test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Developing sustainable fat alternatives that maintain food texture and rheological properties while offering nutritional benefits remains a challenge. This study explores innovative fat replacement approaches in filling cream using lemon fiber, modified hydrocolloids, and bigels. The research consists of four phases. In the first phase, lemon fiber, a by-product of the citrus industry, was optimized using response surface methodology with fat and fiber concentrations as indpendent factors ranging from 10–25% and 0.5–1.5%, respectively.