İlköğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin işledikleri disiplin suçları ve aldıkları disiplin cezaları ile bireysel değişkenleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi (Erzurum ili örneği)
- Tez No: 94077
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ffl ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İLKÖĞRETİM KURUMLARINDA GÖREV YAPAN ÖĞRETMENLERİN İŞLEDİKLERİ DİSİPLİN SUÇLARI VE ALDIKLARI DİSİPLİN CEZALARI İLE BİREYSEL DEĞİŞKENLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Şerif KARATAŞ Danışman: Yard.Doc.Dr. Kenan ATA Y 2000-SAYFA:134 Jüri: Yard. Doç. Dr. Kenan ATAY Bu araştırma, ilköğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin işledikleri disiplin suçlan ve aldıkları disiplin cezalan ile bireysel değişkenleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Erzurum ilindeki İlköğretim kurumlarında 1995-1998 yılları arasmda görev yapan 16891 öğretmen oluşturmuştur. Evrenin geniş olması nedeniyle örnekleme yoluna gidilmiştir. Disiplin suçu işleyen ve disiplin cezası alan toplam 539 öğretmen araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde, araştırmanın konusunu oluşturan problem durumu, araştırmanın amaçlan ve önemi belirtilmiş; sayıltılan ve sımrlıklan açıklanmış ve araştırmada kullanılan terimler tanımlanmıştır. İkinci bölümde, ilgili araştırmalara yer verilerek, araştırmalardaki ortak bulgular belirtilmiş ve araştırmamız ile olan ilişkisi açıklanmıştır. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi, evren ve örneklemi, verilerin toplanması ve çözümlenmesi üzerinde durulmuştur. Aynca, araştırmanın amacında yer alan sorular ilke olarak alınmış, bulgulara ve bu bulgulara ilişkin yorumlara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, araştırmanın bulgulan özetle sunulmuş ve önerilerde bulunulmuştur. Araştırma sonunda; öğretmenlerin en çok“Kılık kıyafet hükümlerine uymama”(% 27.4) suçunu işlediği;“Uyarma-ihtar-tevbih”(% 40) cezası aldığı; disiplin suçu işleyen öğretmenlerin % 57.6'sının erkek, % 57.2'sinin bekâr, % 83.1 'ini sınıf öğretmeni, % 87.9'unun dört yıllık fakülte ve % 46.5'inin eğitim ve teknik eğitim fakültesi mezunu, % 89.6'sının hizmet süresinin 1-10 yıl olduğu ve % 62.8'inin kırsal kesimde görev yaptığı; disiplin suçlarının % 48.9'unun 1997 yılında işlendiği bulguları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Ph.MASTERTHESİS AN EVALUATION ABOUT DICIPLINE REBELS OF TEACHERS WORKING IN PRIMARY SCHOOLS AND SECONDARY SCOOLS AND AN EVALUATION ABOUT RELATIONSHIP BETWEEN DICIPLINE PUNISHMETS AND PERSONAL DIFFERENCES Şerif KARAT AS Supervisor: Assis.Prof. Kenan ATAY 2000-PAGE: 134 Jury : Assis.Prof. Kenan ATAY This thesis aims to evaluate dicipline rebels of theacers working in primary and secondary schools and the evaluate relationship between dicipline punishments and personal differences. 16891 teachers worked in scools between 1995-1998 in Erzurum are the source of this thesis. Examples have been chosen among these 16891 teachers that 539 teachers have rebelled against dicipline and have taken punishments. This thesis determines offences and punishments of teachers working primary and secondary schools and evaluates personal differences. The thesis may be important to lead and to help impouvement and development of management and of control system. Thesis is limited through dicipline laws concerning offrence and punishment. In this thesis methods of questionnaire and tally-stick are used. In the first part, thesis thesis deals with problemlems constitutes the subject of the thesis; aims of the thesis and importance of it are given. Terms used in thesis and estimates and limits explained are defined in this part In the second part other researches and common truths of them and relationship between our thesis and these researchs are explainedThe method of the thesis; the source and examples; seeking data and analysing of data constitute the subjects of the third part The questions neccesary for the aim of the thesis are the principles of thes thesis. Additionaly results and comments on these results take place in this part In the fourth part results of the thesis briefly and suggestions about it presented. It was obtained for those results about teacher's crimes end of the investigaging. Most of teachers did not to fallow external appearances (% 27,4); becouse of these were taken many warning, wake up and admonitory (% 40). Teathers that made crime of discipline of % 57,6 are men; % 57,2 are singles; % 83,1 are class teachers; % 87,9 graduated from faculties by for years; than % 46,5 of them graduated from educatuon of technic education faculties; % 89,6 of their serving time is 1 to 10 years; % 62,8 worked on rurel areal; and % 48,9 theese crimes was done in 1997.