Bakım yaklaşımları, stratejileri ve endüstriyel bir tesiste uygulaması
Maintenance approaches, strategies and application in an industrial facility
  1. Tez No: 940805
  2. Yazar: MEHMET MANDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez çalışmasında üretim tesislerinde, istenilen ürün niteliklerinin ve üretim sürekliliğinin sağlanabilmesinde bakım faaliyetlerinin etkisi incelenmiştir. Üretim tesislerinden istenilen faydaların sağlanabilmesi için arızaların yönetilebilir olması gerekmektedir. Bu da ancak uygun bakım organizasyonları ile mümkündür. Bakım organizasyonlarının nitelikleri, hedefleri ve faaliyetleri tesise özel olarak belirlenmelidir. Tez çalışmasında temel bakım yaklaşımları olan önleyici bakım, kestirimci bakım, düzeltici bakım ve arıza bakım teknikleri avantajları ve dezavantajları ile incelenmiştir. Bu tekniklerden herhangi birini en doğru yaklaşım olarak nitelendirmek yanlıştır. Gelişen teknoloji ile arıza bakımı yerini kestirimci bakım gibi modern tekniklere bıraksa da optimum bakım maliyetlerinin sağlanabilmesi ve tüm bakım tekniklerinin avantajlı yönlerinden faydalanabilmek için bu tekniklerin kombinasyonundan oluşan bir bakım stratejisi izlemek doğru olacaktır. Bu doğrultuda tez çalışmasında arıza ve kestirimci bakım faaliyetlerinden uygulama örnekleri verilmiştir. Ayrıca en çok kullanılan kestirimci bakım yöntemlerinden olan titreşim analizi yöntemi ile arıza tespiti konusu işlenerek, bir fan üzerinden alınan değerlerin yorumlanması ve gerçekleştirilen bakım faaliyetine örnek uygulama olarak yer verilmiştir. Ekipman özelinde uygulanabilecek bakım tekniğinin tayini için ekipman kritiklik değerlendirmesi uygun bir yöntemdir. Ekipmanın kritiklik seviyesi arttıkça ekipman sağlığının beklenilen optimum seviyede kalması o derece önemli olur. Bunu sağlamak için ekipman, uygun bir izleme yöntemi ile izlenmelidir. İzleme yönteminin belirlenmesi için P-F eğirisi sık kullanılan bir araçtır. Tez çalışmasında endüstriyel bir tesiste ekipman kritiklik değerlendirmesi ve kritik bir ekipman üzerindeki izleme yöntemi örnek olarak uygulanmıştır. Bakım strateji ve felsefelerinin zaman içerisinde gelişimi ile“Güvenilirlik merkezli bakım”ve daha sonra“Toplam verimli bakım”kavramları ortaya çıkmıştır. Tez çalışmasında bu iki konu detaylı bir şekilde işlenmiş ve bir tesisteki uygulaması örnek olarak ele alınmıştır. Tüm modern bakım yöntemlerine rağmen bir ekipmanın sürekli çalışabilmesi mümkün değildir. Bu durumda önemli olan ekipmanın duracağı zamanın kullanıcı tarafından tayin edilebilir ve planlanabilir olmasıdır. Böylelikle üretim istenilen koşul ve zamanda sağlanabilir. Tesis için en verimli olan bakım, ihtiyacı olan tüm ekipmanların aynı zaman dilimi içerisinde durdurularak bakımlarının yapılmasıdır. Bunu sağlamak için endüstriyel tesislerde belirli aralıklarla ve sürelerde planlı bakım duruşları yapılmaktadır. Bu duruşların planlama ve programlama aşamaları duruş verimliliği ve maliyeti açısından çok önemlidir. Tez çalışmasında planlı bakım duruşu için gerekli aşamalar işlenerek, örnek bir tesiste yapılan planlı bakım duruşu örnek olarak verilmiştir. Tez çalışmasının sonuç kısmında uygulanılan bakım yaklaşım ve stratejilerinin endüstriyel tesisler üzerindeki etkisi ve ülkemiz sanayisinde bu bakım faaliyetlerinin hangi seviyede uygulandığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of maintenance activities on ensuring the desired product qualities and production continuity in production facilities has been examined. In order to provide the desired benefits from production facilities, failures must be manageable. This is only possible with appropriate maintenance organizations. The basic requirements and goals of the maintenance organization should be determined correctly and maintenance activities should be carried out accordingly. The basic goals of maintenance organizations can be listed as optimum availability, optimum working performance, maximum utilization of maintenance resources, optimum equipment life, minimum spare parts inventory and rapid reaction ability. In line with these goals, benefits such as increased production, increased product quality and reduced operating and maintenance costs are provided. The qualifications, goals and activities of a maintenance organizations should be determined specifically for the facility. In the thesis, basic maintenance approaches, preventive maintenance, predictive maintenance, corrective maintenance and fault maintenance techniques, have been examined with their advantages and disadvantages. It is wrong to describe any of these techniques as the most accurate approach. Although modern techniques such as predictive maintenance have replaced fault maintenance with developing technology, it would be correct to follow a maintenance strategy consisting of a combination of these techniques in order to provide optimum maintenance costs and to benefit from the advantageous aspects of all maintenance techniques. Even the oldest maintenance approach, fault maintenance, has its own advantages. In this context, application examples of fault maintenance and predictive maintenance activities are given in the thesis study. One of the most commonly used predictive maintenance methods is vibration analysis. With vibration analysis, many faults such as imbalance, axial misalignment, looseness, cracked structure and bearing faults can be detected using frequency spectrum in rotating equipments. By separating the time waveform into the frequencies of the vibrations that make up the waveform with the Fast Fourier Transform (FFT), a frequency spectrum graph is obtained. This graph is much easier to read and interpret for fault diagnosis. As an application example, vibration measurements taken from an industrial fan motor were interpreted and the detection of bearing fault and the maintenance activity performed were processed. Equipment criticality assessment is an appropriate method for determining the maintenance technique that can be applied to the equipment. In equipment criticality assessment, operational importance of the equipment, work safety and environmental impact, failure frequency, downtime and maintenance times, product and quality impact are examined. As the criticality level of the equipment increases, it becomes more important for the equipment health to remain at the expected optimum level. In order to ensure this, the equipment should be monitored with a suitable monitoring method. P-F curve is a frequently used tool for determining the monitoring method. P-F curve shows the order of variables (noise, vibration, temperature, etc.) that can be monitored on the asset during the formation process of a potential failure. In the thesis study, equipment criticality assessment and monitoring method on a critical equipment were applied as an example in an industrial facility. With the development of maintenance strategies and philosophies over time, the concepts of“Reliability centered maintenance”and later“Total productive maintenance”emerged. In the thesis study, these two maintenance strategies are treated in detail and their application in a facility is discussed as an example. In the reliability-centered maintenance (RCM) strategy, first of all, the expected function and performance standards of the asset are determined. Any situation that causes a deviation from these expected standards is defined as a failure mode. The effects and consequences of the identified failure modes are evaluated and tasks are determined to eliminate the failure. Reliability centered maintenance provides a comprehensive database of failures and maintenance activities. It ensures that the resources required for intervention in these failures are known in advance. It also reduces the effect of loss of experience and expertise due to personnel turnover. Total productive maintenance (TPM) combines the disciplines of operation and maintenance. It aims for operators using the equipment to also perform simple maintenance tasks on the equipment (Autonomous maintenance). In this way, the availability of qualified maintenance personnel for more important tasks is increased and the sense of ownership of all personnel on the facility is reinforced. In addition to autonomous maintenance, Total productive maintenance also includes Kaizen, planned maintenance, early equipment management, quality management, office TPM, work safety and health, training and 5S. Total productive maintenance essentially starts with the 5S cleaning and order systematics. 5S is one of the works that consists of five steps, whose purpose is“to ensure the order of the work environment and to help eliminate waste”and is extremely simple and forms the basis of total productive maintenance. The five steps of the 5S methodology are sort, set in order, shine, standardize, sustain. In the thesis study, 5S methodology applications in an industrial facility were presented as an example. Total productive maintenance examines six“time losses”to reveal the hidden potential of the facility. These time losses are failure losses, installation and adjustment losses, idle and short-term downtime losses, low speed losses, defective product and reprocessing losses and start-up losses. Determining the source of the major loss will ensure that improvement efforts are directed correctly. Thus, it is aimed to increase the efficiency of the facility. Despite all modern maintenance methods, it is not possible for an equipment to work continuously. In this case, the important thing is that the time the equipment will stop can be determined and planned by the user. Thus, production can be provided under the desired conditions and at the desired time. The most efficient maintenance for the facility is to stop all the equipment in need and perform their maintenance within the same time period. To ensure this, planned maintenance stops are carried out at certain intervals and periods in industrial facilities. Planned maintenance stops include the stages of definition, planning, programming (scheduling), implementation and inferences. These stages are very important in terms of maintenance stop efficiency and cost. The critical path method (CPM) is the most important tool in the programming stage. In the thesis study, the necessary stages for a planned maintenance stop are processed and a planned maintenance stop made in a sample facility is given as an example. In the conclusion part of the thesis, the effects of the maintenance approaches and strategies on industrial facilities and at what level these maintenance activities are applied in our country's industry are evaluated.