Mistik edebiyatın evrensel yüzü: Kalil Cibran ve duaizmin izleri
The universal face of mystical literature: Khalil Jibran and traces of dualism
  1. Tez No: 940820
  2. Yazar: LEYLA REVŞEN ECE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ EDİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Halil Cibran eserlerinde insanın varlığını manevi bir temele dayandırmış ve dünyevi yönleriyle de bir denge kurmaya çalışmıştır. Doğu kültürü ve Batı edebiyatı arasında bir köprü kuran Cibran, insanlığın en derin varoluş sorularına felsefenin mistik yanlarının rehberliğinde cevaplar bulmaya çalışırken, Arapça ve İngilizce yazdığı edebi eserlerinin tümüyle evrensel bir 'ikilik' harmonisini yakalamıştır. Eserlerini İngilizce yazmasının nedenlerinden biri“ikilik”kavramını edebiyat diline oturtmak, evrensel düzlemde yer edinmesini sağlamaktır. Çalışmamızda; çabasında başarılı olan Cibran'ın eserlerinin temaları ve stili ile İngiliz Dili ve Edebiyatı'nda nasıl bir karşılık bulduğu araştırılacaktır. Cibran; eserlerinde insanlık, doğa, varoluşsal sancılar, ruh, tanrı ve ölüm gibi temaları kullanmış ve bu temaları“ikilik”kavramı etrafında işleyerek edebiyata yeni bir bakış açısı kazandırmıştır. Bu tezde, Cibran'ın edebi yaşantısı, göç unsurunun eserlerindeki karşılığı ve eserlerini oluştururken kullandığı ve yeterince derinlemesine incelenmemiş 'ikilik' kavramının açıklayıcı bir perspektifle sunulması amaçlanmıştır. Ayrıca çalışmada Cibran 'ın önemli eserleri tematik olarak incelenerek Yeryüzü Tanrıları, The Earth Gods, eseri“ikilik”kavramı etrafında detaylandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In his works, Khalil Jibran grounded human existence on a spiritual basis and tried to establish a balance with its worldly aspects. Jibran, who built a bridge between Eastern culture and Western literature, tried to find answers to the deepest existential questions of humanity under the guidance of the mystical aspects of philosophy, and achieved a universal harmony of 'duality' in all of his literary works written in Arabic and English. One of the reasons why he wrote his works in English is to establish the concept of“duality”in the language of literature and to ensure that it has a place on the universal level. In our study; the themes and style of Gibran's works, who was successful in his efforts, and how they are reflected in English Language and Literature will be investigated. Cibran used themes such as humanity, nature, existential pangs, the soul, God and death in his works and brought a new perspective to literature by processing these themes around the concept of“duality”. In this thesis, it is aimed to present Gibran's literary life, the counterpart of the migration element in his works and the concept of 'duality', which he used in creating his works and which has not been examined in sufficient depth, with an explanatory perspective. In addition, the important works of Gibran will be examined thematically in the study and his work The Earth Gods will be detailed around the concept of“duality”.