Büyük bal mumu güvesi (Galleria mellonella L., Lepidoptera: Pyralidae)'ne karşı yerel mikoinsektisit geliştirilmesi
Development of local mycoinsecticide against the greater wax moth (Galleria mellonella L., Lepidoptera: Pyralidae)
  1. Tez No: 940821
  2. Yazar: RANYA ÇAĞLA DAĞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA BİRYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Arıcılık sektöründe önemli kayıplara neden olan Galleria mellonella (Büyük bal mumu güvesi, Lepidoptera: Pyralidae) ile mücadelede laboratuvar koleksiyonundan seçilen 13 adet entomopatojenik fungus 1 × 107 spor/ml konsantrasyonda zararlıya karşı test edildi. Tarama testleri sonuçlarına göre seçilen Hp-5, 4-Güm-A, Pa-5 ve As-2 kodlu suşların 1 × 109 spor/ml konsantrasyonda uygulamadan 10 gün sonra zararlı üzerinde sırasıyla %96,6, %83,3, %70 ve %66 ölüm etkisi ürettiği belirlendi. Bu suşların LC50 değerleri ise 5,5 × 104, 1,5 × 105, 1,2 × 106, 5,6 × 105 spor/ml olarak hesaplandı. Suşların virülans değerleri ve farklı sıcaklık, UV-B ve nem ortamlarındaki büyüme ve spor üretimleri değerlendirildiğinde, Hp-5 ve 4-Güm-A suşlarının daha avantajlı oldukları belirlendi. Bu iki suştan Beauveria bassiana (Hp-5) ve Metarhizium anisopliae (4-Güm-A) içerikli lavanta, ayçiçek ve lavanta-ayçiçek yağı bazlı altı adet mikoinsektisit geliştirildi. Geliştirilen mikoinsektisitler ''WaxGuard'' olarak adlandırıldı. En etkili mikoinsektisit olarak belirlenen ''WaxGuard Beauveria bassiana TR61, Lavanta Yağı'' G. mellonella larvaları üzerinde %83,3 oranında ölüm üretti. Bütün uygulamalar G. mellonella üçüncü evre larvaları üzerinde ve laboratuvar koşullarında gerçekleştirildi. Bu mikoinsektisitlerin, Bal arısı (Apis mellifera L.) erginleri üzerindeki denemeleri, tüm uygulama gruplarında arıların en az %90'ının hayatta kaldığını ve yaşamaya devam ettiğini gösterdi. Bulgular, ''WaxGuard''ın G. mellonella'nın mücadelesinde etkili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the control of Galleria mellonella (Greater wax moth, Lepidoptera: Pyralidae), which causes significant losses in the beekeeping sector, 13 entomopathogenic fungi selected from the laboratory collection were tested against the pest at a concentration of 1 × 107 spores/ml. According to the results of the screening tests, it was determined that the selected strains Hp-5, 4-Güm-A, Pa-5 and As-2 produced 96.6%, 83.3%, 70% and 66% mortality effect on the pest 10 days after application at a concentration of 1 × 109 spores/ml, respectively. LC50 values of these strains were calculated as 5.5 × 104, 1.5 × 105, 1.2 × 106, 5.6 × 105 spores/ml. When the virulence values of the strains and their growth and spore production in different temperature, UV-B and humidity environments were evaluated, it was determined that Hp-5 and 4-Güm-A strains were more advantageous. Six lavender, sunflower, lavender-sunflower oil based mycoinsectisides containing Beauveria bassiana (Hp-5) and Metarhizium anisopliae (4-Güm-A) were developed from these two strains. The developed mycoinsectisides were named ''WaxGuard''. ''WaxGuard Beauveria bassiana TR61, Lavender Oil'' was determined as the most effective mycoinsectiside. It produced 83.3% mortality on G. mellonella larvae. All treatments were carried out on G. mellonella third instar larvae and under laboratory conditions. Trials of these mycoinsectisides on Honey bee (Apis mellifera L.) adults showed that at least 90% of bees survived and continued to live in all treatment groups. The findings suggest that ''WaxGuard'' may be effective in the control of G. mellonella.