Global food governance and norms: A critical historical analysis of the development of science and politics
Küresel gıda yönetişimi ve normlar: Bilim ve siyasetin gelişiminin eleştirel tarihsel analizi
- Tez No: 940834
- Danışmanlar: PROF. DR. ZANA AYŞE ÇITAK AYTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Bu tez, üretimci tarımsal uygulamaların küresel gıda yönetişimi üzerinde kurumsallaşmasında bilim ve teknolojinin rolünü incelemektedir. Mevcut açıklamalar, üretimci paradigmanın hakimiyetini makro düzeydeki siyasi-iktisadi süreçler, uluslararası kurumlar ve küresel normlar üzerinden açıklamakta, fakat böylece bilim ve teknolojiyi uluslararası politikaya dışsallaştırmaktadır. Bu tez, bilimi sosyal analize dahil etmek amacıyla Pratik Teorisi temelli bir normatiflik anlayışı ve Bilim ve Teknoloji Çalışmalarından (STS) faydalanmaktadır. Tez bitki ıslahı pratiklerindeki değişimleri eleştirel bir tarihsel analizi yoluyla inceleyerek, ıslah teknikleri ve onları çevreleyen kurumlar arasındaki ortaklaşa üretim sürecinde bilim ve siyaset arasındaki etkileşimi göstermektedir. Çalışma bilimsel fikirlerin ve teknolojik yeniliklerin, endüstriyel tarım modelinin oluşumu ve normatiflik yüklenmesi sürecine hem mümkün kılan teknik aygıtlar sağlayarak hem de onları tarafsız ve bilimsellik ile çevreleyerek katkı sunduğunu ileri sürmektedir. Bu tez eleştirel norm çalışmaları literatürüne teknik uygulamaların normatif değişimlerdeki etkisini göstererek ve yeni çalışma alanlarını tanıtarak katkıda bulunmaktadır. Ayrıca bilimsel pratiklerin üretimci paradigmayı meşrulaştırıcı rolüne dair genişletilmiş bir inceleme sunarak eleştirel tarım gıda çalışmalarına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the role of science and technology in the institutionalization of productivist agricultural practices within global food governance. Existing accounts focus on macro-level political-economic processes and international rules and norms in explaining the dominance of productivist paradigm, thus externalizing science and technology. This thesis adopts insights from practice-oriented norm scholarship and the Science and Technology Studies (STS) in order to endogenize science within social analysis. Through a critical historical analysis of the changes in plant improvement practices during the 19th and 20th centuries, it demonstrates the interplay between science and politics in the co-production of technical designs in plant breeding and the institutions advancing them. It argues that scientific ideas and technological innovations contributed to the emergence and normativity of the industrial farming model by simultaneously providing enabling technical infrastructure and rendering it neutral, objective and scientific. This thesis contributes to the critical norm scholarship by confirming the relevance of technical practices in normative change and providing a novel entry point by introducing global food governance. It also contributes to the critical agrifood studies by providing an extended investigation of the legitimizing role of scientific practices.