Hitit idare sisteminde krali evlilikler
Royal marriages in the Hittite administrative system
- Tez No: 940838
- Danışmanlar: PROF. DR. ESMA REYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Genel anlamıyla evlilik, toplumların temelini oluşturan sosyal bir kurumdur. Farklı kültürlerde inanç, gelenek, kanun ve sosyal şartlara göre değişiklik arz eden bu sosyal yapının bazen tarihsel süreçte devletler arası ilişkilerde de belirleyici bir unsur olduğu görülmektedir. Hitit idare sisteminde işleyişin bir parçası haline gelmiş olan Krali evlilikler, bunun en somut örneklerinden birini teşkil etmektedir. Hititlerde kanunlarla düzenlenmiş normal evliliklerin yanı sıra tamamen siyasi amaçlar doğrultusunda antlaşma metinlerine eklenen bahsi geçen politik/siyasi evlilikler de görülmektedir. Bu tarz evliliklerle ilgili içeriğe siyasi antlaşma metni hükmündeki vasallık antlaşmalarından ulaşılabilmektedir. Söz konusu antlaşmalara eklenen evlilik hükümleri, askeri ve siyasi başarılarla tahakküm altına alınmış ve vasal hale getirilmiş komşu krallıkların bağlılıklarını sürekli kılma amacı taşımaktaydı. Bu türden evliliklerin temel misyonu, Hitit devletine karşı sadakatinin sürekliliği başta olmak üzere askeri ve ekonomik konularda devletler arası hukuku dizayn etmekti. Ayrıca bazı durumlarda bu yöntem, mevcut ittifakların devam ettirilmesi amacıyla güçlü devletlere kız verme ya da kontrol etmek istedikleri ülkelerden kız alma şeklinde de uygulanmıştır. Böylelikle kral, kraliçe ve prenslerin yanı sıra prenseslerin de dahil olduğu Hitit hanedan üyelerinin tamamının Hitit idare sisteminin iç ve dış yönetiminde etkin rol almaları söz konusu olmuştur.
Özet (Çeviri)
In general terms, marriage is a social institution that forms the basis of societies. It is seen that this social structure, which varies according to beliefs, traditions, laws and social conditions in different cultures, is sometimes a determining factor in interstate relations in the historical process. Royal marriages, which became a part of the functioning of the Hittite administrative system, constitute one of the most concrete examples of this. In addition to the normal marriages regulated by law among the Hittites, the mentioned political marriages that were added to the treaty texts for purely political purposes are also seen. The content regarding such marriages can be accessed from vasalage agreements, which are considered as political treaty texts. The marriage provisions added to the agreements in question were intended to ensure the perpetuation of the loyalty of neighboring kingdoms that had been dominated and vasalized through military and political success. The main mission of such marriages was to design interstate law on military and economic matters, especially the continuity of loyalty to the Hittite state. In addition, in some cases, this method was also applied by giving girls in marriage to powerful states in order to maintain existing alliances or by taking a bride from countries they wanted to control. Thus, it was the case that all the members of the Hittite dynasty, including the king, queen and princes, as well as princesses, took an active role in the internal and external management of the Hittite administrative system.