Ankaradaki bir gençlik merkezinin farklı yöntemlerle ısıtma ihtiyacının karşılanması
Meeting heating needs of a youth center in Ankara with different methods
  1. Tez No: 940837
  2. Yazar: BETÜL SÜTÇÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ HORUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu tez çalışması, Ankara ili Kahramankazan ilçesinde bulunan bir gençlik merkezinin farklı ısıtma sistemleriyle ısıtılmasının karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Çalışmanın önemi, küresel enerji kaynaklarının hızla tükenmesi ve fosil yakıt kullanımının çevresel etkileri göz önüne alındığında, binalarda enerji verimliliğini artıran, maliyetleri optimize eden ve sürdürülebilir ısıtma çözümleri sunan sistemlerin gerekliliğinden kaynaklanmaktadır. Bu doğrultuda çalışmanın temel amacı, farklı ısıtma sistemlerini enerji verimliliği, ekonomik maliyet ve çevresel sürdürülebilirlik açısından karşılaştırarak en uygun yöntemi belirlemektir. Ayrıca, alternatif ısıtma sistemleri entegre edilerek, Binalardaki Enerji Performans Yönetmeliği kapsamında Neredeyse Sıfır Enerjili Bina (NSEB) kriterlerine uygunluk değerlendirilmiştir. Yöntem olarak, mevcut enerji tüketim değerleri analiz edilerek, bina tasarımları AutoCAD programı ile oluşturulmuş, enerji analizleri ise HAP (Hourly Analysis Program) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada dört farklı HVAC (Isıtma, Havalandırma ve İklimlendirme) sistemi değerlendirilmiştir: mevcut radyatör sistemi, iki borulu VRF/VRV sistemi, hava kaynaklı ısı pompası ve dört borulu fan coil sistemi. Bu sistemler, ilk yatırım maliyetleri, işletme giderleri ve uzun vadeli ekonomik avantajları açısından detaylı olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular, geleneksel radyatör sistemlerinin yüksek enerji tüketimi ve işletme maliyetleri nedeniyle ekonomik açıdan dezavantajlı olduğunu göstermektedir. Alternatif olarak değerlendirilen VRF/VRV sistemlerinin esnek kullanım imkânı sunduğu, hava kaynaklı ısı pompalarının sürdürülebilir ve düşük karbon salınımlı bir seçenek olduğu ve dört borulu fan coil sisteminin hem ısıtma hem de soğutma işlevini yerine getirebildiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, hava kaynaklı ısı pompası ve VRF sistemlerinin uzun vadede en verimli ve ekonomik seçenekler olduğu tespit edilmiştir. Geleneksel radyatör sistemlerinin yüksek işletme maliyetleri ve düşük enerji verimliliği nedeniyle tercih edilmemesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Öneriler kapsamında, binalarda enerji tasarrufu sağlamak adına yenilenebilir enerji kaynaklarının entegrasyonu teşvik edilmeli, enerji verimliliğini artırmaya yönelik mühendislik çözümleri desteklenmeli ve binaların enerji yönetmeliklerine uygun olarak tasarlanması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to compare the heating of a youth center in Kahramankazan district of Ankara with different heating systems. The importance of the study stems from the necessity of systems that increase energy efficiency, optimize costs and provide sustainable heating solutions in buildings, considering the rapid depletion of global energy resources and the environmental effects of fossil fuel use. In this context, the main purpose of the study is to determine the most appropriate method by comparing different heating systems in terms of energy efficiency, economic cost and environmental sustainability. In addition, alternative heating systems were integrated and compliance with the Nearly Zero Energy Building (NSEB) criteria within the scope of the Energy Performance Regulation in Buildings was evaluated. As a method, current energy consumption values were analyzed, building designs were created with the AutoCAD program and energy analyzes were performed using HAP (Hourly Analysis Program). Four different HVAC (Heating, Ventilation and Air Conditioning) systems were evaluated in the study: current radiator system, two-pipe VRF/VRV system, air source heat pump and four-pipe fan coil system. These systems were compared in detail in terms of initial investment costs, operating expenses and long-term economic advantages. The findings show that traditional radiator systems are economically disadvantageous due to their high energy consumption and operating costs. It has been determined that VRF/VRV systems, which are evaluated as alternatives, offer flexible use, air source heat pumps are a sustainable and low carbon emission option, and the four-pipe fan coil system can perform both heating and cooling functions. As a result, it has been determined that air source heat pump and VRF systems are the most efficient and economical options in the long term. It has been concluded that traditional radiator systems should not be preferred due to their high operating costs and low energy efficiency. Within the scope of the recommendations, the integration of renewable energy sources should be encouraged in order to provide energy savings in buildings, engineering solutions aimed at increasing energy efficiency should be supported, and buildings should be designed in accordance with energy regulations.