Pilotaj öğrencilerinin tükenmişlik düzeylerinin akademik öz yeterliliğe etkisi
The effect of burnout levels on academic self-efficacy in pilot students
- Tez No: 940839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN ERMAN ASLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖRÜKLÜ, Nihan. Pilotaj Öğrencilerinin Tükenmişlik Düzeylerinin Akademik Öz Yeterliliğe, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2025. Bu çalışmanın amacı pilotaj öğrencilerinin tükenmişlik düzeylerinin, akademik öz-yeterlik düzeylerini anlamlı düzeyde yordayıp yordamadığının tespit edilmesidir. Araştırmada nicel araştırma yaklaşımlarına dayalı ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmada araştırmaya dahil olacak çalışma grubunun örneklemi amaçsal örnekleme yöntemiyle seçilen 150 pilotaj öğrencisi oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Maslach Tükenmişlik Envanteri-Öğrenci Formu (MTE-ÖF) ile Owen Akademik Öz Yeterlik Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların tükenmişlik ve öz yeterlik düzeylerinin demografik değişkenlere (cinsiyet, sınıf, anne ve baba eğitim düzeyi) göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Katılımcıların tükenmişlik ve öz yeterliklerinin cinsiyete göre farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesine yönelik bağımsız gruplar t testi ve göre tek yönlü varyans (ANOVA); sınıf düzeyi, anne eğitim durumu ve baba eğitim durumuna göre farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesine yönelik ise Kruskal Wallis H testi analizi yapılmıştır. Tükenmişlik ile duyarsızlaşma, tükenme ve yetkinlik alt boyutlarında sınıf düzeyine, anne eğitim durumu ve baba eğitim durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Öz yeterlik ile sosyal statü, bilişsel uygulamalar ve teknik beceriler alt boyutlarında cinsiyete, sınıf düzeyine, anne eğitim durumu ve baba eğitim durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu bulunmuştur. Çoklu regresyon analizi sonucunda tükenmişlik alt boyutlarından duyarsızlaşma ve yetkinlik, öğrencilerin öz yeterlik algısını yordamada anlamlı ve negatif bir rol oynamaktadır. Buna karşın, tükenme boyutunun öz yeterlik üzerinde anlamlı bir yordayıcılığı olmadığı görülmektedir. Anahtar Sözcükler Öz Yeterlik, Pilotaj Eğitimi, Tükenmişlik, Akademik Öz Yeterlik, Duyarsızlaşma.
Özet (Çeviri)
ÖRÜKLÜ, Nihan. Relationships Between Burnout Levels and Self-Efficacy of Pilot Students, Ankara, 2025. The aim of this study is to determine whether the burnout levels of pilot students significantly predict their academic self-efficacy levels. A relational screening model based on quantitative research approaches was used in the study. The sample of the study group to be included in the study consisted of 150 pilot students selected through purposive sampling. Maslach Burnout Inventory-Student Form (MTE-ÖF) and Owen Academic Self-Efficacy Scale were used as data collection tools. It was examined whether the burnout and self-efficacy levels of the participants differed according to demographic variables (gender, class, mother and father education level). Scale was used. It was examined whether the burnout and self-efficacy levels of the participants differed according to demographic variables (gender, grade, mother and father education level). Independent groups t-test and one-way variance (ANOVA) analysis were performed to determine whether the burnout and self-efficacy of the participants differed according to gender; Kruskal Wallis H test analysis was performed to determine whether they differed according to grade level, mother education status and father education status. Statistically significant differences were found in the sub-dimensions of burnout and desensitization, exhaustion and competence according to grade level, mother education status and father education status. Statistically significant differences were found in the sub-dimensions of self-efficacy and social status, cognitive applications and technical skills according to gender, grade level, mother education status and father education status. As a result of multiple regression analysis, desensitization and competence, which are among the burnout sub-dimensions, play a significant and negative role in predicting the students' self-efficacy perception. On the other hand, the burnout dimension does not seem to be a significant predictor of self-efficacy. Key Words Self-Efficacy, Pilot Training, Burnout, Academic Self-Efficacy, Depersonalization.