Akuakültür ürünlerinin yurt içi tüketimine etki eden faktörler üzerine bir araştırma
A study on the factors affecting the domestic consumption of aquaculture products
- Tez No: 940840
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ DEVRİM TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 362
Özet
Ülkemizin kişi başı yıllık su ürünleri tüketiminde, dünya ortalamasının oldukça altındaki ülkeler kategorisinde yer aldığı pek çok çalışmada, farklı araştırmacılar tarafından belirtilmiştir. Akuakültür (yetiştiricilik-çiftlik) ürünleri, nihai tüketicilerinin yurt içi tüketim tercihlerine etki eden temel faktörlerin neler olduğu ve tüketimin arttırılması amaçlı yol haritası için gerekli bilgilerin tespiti hedeflenmiştir. Çevrimiçi anket ve kartopu metodu ile nihai tüketicilerden elde edilen bulguların, tüketim artışı üzerinde hangilerinin daha etkili olabileceğinin tespiti hedeflenmiştir. Tüketim artışında akuakültür ürünleri bazlı nasıl dünya ortalaması değerlerine ulaşabileceği sorusuna cevap aranacaktır. Pazarlama ve tüketici tercihleri araştırmaları perspektifinden değerlendirilecek olan verilerden elde edilen bulgular paylaşılacaktır. Akuakültür, diğer et üretim metotlarına göre en düşük karbon ayak izine sahip üretim yöntemidir. Hızlı nüfus artışı, artan kaliteli ve sağlıklı hayvansal protein ihtiyacı, açlık problemi, insan gıdası olarak gizli açlığın telafisi ve diğer dolaylı taleplere cevap verecek öncelikli alternatif ekonomik hayvansal protein kaynağı olarak değerlendirilmektedir. Akuakültürün gelişim hızı değerleri, uzun süredir dünyada ve ülkemizde diğer gıda guruplarının çok üzerinde büyüme oranlarına sahip en hızlı gelişen gıda sektörü olduğunu göstermektedir. Sağlıklı nesiller için kişi başı su ürünleri tüketim değerinin arttırılması gerekliliği görüşü, uzmanlarca genel kabul görmüş ve pek çok ülkenin ulusal beslenme stratejilerinde çoktan yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
Türkiye is still in the category of countries that are well below the world average in annual per capita consumption of seafood. The same results have been shared with different research by so many authors. The aim of this study is to determine the main factors that affect the consumption preferences of final consumers of aquaculture products and grown in our country and offered for sale and to determine the information necessary for a road map for increasing consumption. The findings obtained from final consumers through a survey aim to identify which new regulations will be the most effective in increasing consumption. The answer which is to look for the question of how domestic consumption can reach the world average values based on aquaculture products. The findings of the research which has evaluated from the perspective of marketing and consumer preferences research and reported with the methods of marketing and statistical science. It will be present in a way to cover the findings based on other disciplines related to the subject. Aquaculture has the lowest carbon footprint than other terrestrial protein sources. Aquaculture is also a priority alternative resource to meet the rapid population growth, increasing hunger problem, prevention of hidden hunger as human food and other indirect demands. Aquaculture is the fastest growing food sector in the world and in our country, with production growth rates much higher than other food groups. For healthy generations, it is widely accepted and has already been included in the national nutrition strategies of many countries.