Urban factors in highly skilled mobility: The case of Turkish migrants in the Netherlands
Yüksek vasıflı göçte kentsel faktörler: Hollanda'daki Türk göçmenler örneği
- Tez No: 940847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BURAK BÜYÜKCİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Sociology, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Göç, daha iyi fırsatlar arayışıyla yönlendirilen, insan yaşamında önemli rol oynayan bir olgudur ve süregelen küresel kriz ortamında önemi daha da artmıştır. Kaynakların tükenmesi, savaşlar, doğal afetler ve sosyo-ekonomik adaletsizlikler tarih boyunca göçü besleyen temel etkenler olmuştur. Türkiye'den Avrupa'ya yönelik uluslararası göç sürecine bakıldığında, 1960'larda başlayan işçi göçünün zamanla kalıcı hale geldiği görülmektedir. 1990'lardan bu yana ise siyasi ve ekonomik zorluklar beyin göçünü hızlandırmış, yüksek nitelikli bireyler daha iyi yaşam koşulları arayışıyla yurtdışına yönelmiştir. Son dönemde, özellikle Hollanda'ya olmak üzere Avrupa ülkelerine yönelik yüksek nitelikli Türk göçünde belirgin bir artış yaşanmaktadır. Kesin sayıları belirlemek zor olmakla birlikte, 1996-2022 yılları arasında Türk-Hollandalı topluluğunun 170.000'in üzerine çıktığı kaydedilmiştir. Çeşitli çalışmalar, kişisel yaşam öyküleri ile siyasi, sosyal, ekonomik ve kentsel faktörlerin bu göçü etkileyen önemli unsurlar olduğunu vurgulamaktadır. Bu çalışma, 2000-2024 yılları arasında Hollanda'ya göç eden yüksek nitelikli Türk bireylerin yer seçimini şekillendiren kentsel faktörleri incelemektedir. Veriler, sosyal medya platformları ve iletişim ağları üzerinden kartopu örnekleme yöntemiyle yürütülen yarı yapılandırılmış çevrim içi anketlerle 196 katılımcıdan toplanmış ve karma yöntemli bir yaklaşımla analiz edilmiştir. Bulgular, bu çalışmaya katılan yüksek nitelikli Türk bireylerin göç kararlarında altyapı ve mekânsal kalite gibi mekânsal faktörlerin önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, sosyal ve kültürel çevre ile kentsel aktiviteler gibi mekânsal olmayan unsurlar da önemli olmakla birlikte, bu bağlamda mekânsal faktörlerin de eşit düzeyde etkili olduğu görülmektedir. Sonuç olarak, bu araştırma, yüksek nitelikli bireyleri çekmek ve elde tutmak için bütüncül bir kentsel planlama yaklaşımının gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Migration, driven by the search for better opportunities, plays a vital role in human life and has gained greater importance amid the ongoing planetary crisis. Factors such as resource depletion, wars, natural disasters, and socio-economic injustices have fueled migration throughout history. In the case of international migration from Türkiye to Europe, labour migration that began in the 1960s gradually became permanent. Since the 1990s, political and economic challenges have further accelerated brain drain, with highly skilled individuals increasingly seeking better living opportunities abroad. Recently, there has been a notable surge in the migration of highly skilled Turkish individuals to European countries, particularly the Netherlands. Although exact numbers are hard to determine, the Turkish-Dutch community has grown substantially, with over 170,000 individuals recorded between 1996 and 2022. Various studies highlight personal trajectories, political, social, economic, and urban factors, as significant drivers of this migration. This study investigates the urban factors in shaping the locational preferences of highly skilled Turkish migrants who moved to the Netherlands between 2000 and 2024. Data were collected from 196 participants through semi-structured online surveys using social media platforms and communication networks with the snowball sampling method and were analyzed through a mixed-methods approach. The findings reveal that spatial factors such as infrastructure and spatial quality play a significant role in the migration decisions of highly skilled Turkish individuals in the Netherlands who participated in this study. Moreover, while non-spatial factors like the social and cultural environment and urban activities remain critical, spatial considerations exert an equal influence in that case. Ultimately, this research emphasizes the importance of holistic urban planning to attract and retain highly skilled individuals.