Pichia Kudriavzevii'den elde edilen ekzopolisakkaritin in vitro insan lenfositlerinde genotoksik, antigenotoksik ve epigenetik değişikler üzerine etkileri
Effects of exopolysaccharide from Pichia Kudriavzevii on genotoxic, antigenotoxic and epigenetic changes in human lymphocytes in vitro
- Tez No: 940852
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ YÜZBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Fonksiyonel gıdalar; probiyotik, prebiyotik ve postbiyotik içerikleri sayesinde sadece besleyici olmakla kalmayıp aynı zamanda sağlık üzerinde olumlu etkiler gösterebilen biyoaktif bileşenler içermektedir. Bu bileşenler, prokaryot ve ökaryotlar tarafından sentezlenmektedir. Pichia kudriavzevii, stres koşullarına karşı yüksek toleransa sahip, ekzopolisakkarit ve çeşitli biyoaktif bileşenleri üretebilen, gıda, biyoteknoloji ve sağlık alanlarında kullanım potansiyeli bulunan maya türlerinden biridir. Bu çalışma, Pichia kudriavzevii'den elde edilen ekzopolisakkarit (EPSJD2)'in genotoksik, antigenotoksik ve epigenetik etkilerinin insan periferik lenfositleri kullanılarak in vitro olarak değerlendirildiği ilk çalışmadır. Kromozomal anormallik testi sonuçlarına göre, EPSJD2'nin tek başına uygulandığı 24 ve 48 saatlik gruplarda genotoksik etkisine dair anlamlı bir artış gözlenmemiştir. Mitomisin-C (MMC) ile eş zamanlı uygulamalarda, bazı konsantrasyonlarda kromozomal anormallik oranları ve anormal hücre yüzdesi üzerinden koruyucu etki belirginleşmiştir. Mikronükleus testi bulguları, EPSJD2'nin genetik materyalde mikronükleus oluşumuna neden olmadığını ve negatif kontrole (distile su) yakın değerler sergilediğini göstermiştir. Komet testi sonuçlarında ise, EPSJD2 tek başına ve H2O2 ile birlikte uygulandığında DNA hasarını anlamlı olarak düşürdüğü gözlenmiştir. Bulgular, EPSJD2'nin genotoksik olmadığı ve uygun konsantrasyon aralığında DNA hasarına karşı koruyucu potansiyel sergileyebilen bir biyoaktif madde olabileceğini ortaya koymakta; bu yönüyle fonksiyonel gıda bileşeni olarak değerlendirilme potansiyelini desteklemektedir. EPSJD2'nin epigenetik düzenleyici genler üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla RT-PZR analizi gerçekleştirilmiştir. DNMT1, DNMT3A, DNMT3B ve HDAC1 gen ekspresyonlarına ait bulgular, EPSJD2'nin bu genler üzerinde hem indükleyici hem de baskılayıcı etkiler gösterebildiğini ortaya koymuştur. Özellikle DNMT3B'nin belirgin şekilde indüklenmesi ve HDAC1 geninin yüksek dozda baskılanması, EPSJD2'nin epigenetik mekanizmalar üzerinde doz bağımlı çift yönlü düzenleyici bir etki yaratabileceğini düşündürmektedir. Bu bulgular, EPSJD2'nin yalnızca DNA hasarına karşı koruyucu bir ajan değil, aynı zamanda gen ekspresyonu düzeyinde epigenetik dengeyi etkileyebilecek potansiyele sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Functional foods contain bioactive components that are not only nutritious but can also have positive effects on health thanks to their probiotic, prebiotic and postbiotic content. These components are synthesized by prokaryotes and eukaryotes. Pichia kudriavzevii is one of the yeast species that has high tolerance to stress conditions, can produce exopolysaccharides and various bioactive components, and has potential for use in food, biotechnology and health fields. This is the first study to evaluate the genotoxic, antigenotoxic and epigenetic effects of exopolysaccharide (EPSJD2) from Pichia kudriavzevii in vitro using human peripheral lymphocytes. According to the results of the chromosomal aberration test, no significant increase in the genotoxic effect of EPSJD2 was observed in the 24 and 48 hour groups where EPSJD2 was administered alone. In co-treatment with mitomycin-C (MMC), the protective effect on chromosomal aberration rates and percentage of abnormal cells was evident at some concentrations. Micronucleus test results showed that EPSJD2 did not cause micronucleus formation in genetic material and exhibited values close to the negative control (distilled water). Comet assay results, showed that EPSJD2 treatment alone and in co- treatment with H2O2, significantly reduce DNA damage. The findings suggest that EPSJD2 is not genotoxic and may be a bioactive substance that can exhibit protective potential against DNA damage in the appropriate dose range; in this respect, it supports its potential to be evaluated as a functional food component. RT-PZR analysis was performed to determine the effects of EPSJD2 on epigenetic regulatory genes. The findings of DNMT1, DNMT3A, DNMT3B and HDAC1 gene expressions revealed that EPSJD2can show both inducing and repressive effects on these genes. In particular, DNMT3B was significantly induced and HDAC1 gene was repressed at high doses, suggesting that EPSJD2 may exert a dose-dependent bidirectional regulatory effect on epigenetic mechanisms. These findings suggest that EPSJD2 is not only a protective agent against DNA damage, but also has the potential to influence epigenetic balance at the level of gene expression.