Yoğun bakım ünitelerinde hastane enfeksiyonuna neden olan bazı patojenlerin identifikasyonunu sağlamak için hızlı tanı kiti geliştirilmesi
Development of a rapid diagnostic kit for the identification of pathogens causing hospital-acquired infections in intensive care units
- Tez No: 940880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN SAYGIDEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Hastane enfeksiyonları, hastaneye yatıştan sonra 48 saatten fazla sürede gelişen ve morbidite ile mortaliteye yol açan enfeksiyonlardır. Yoğun bakım üniteleri (YBÜ), hastane enfeksiyonlarının en sık görüldüğü alanlardır. YBÜ'de hastaların invaziv işlemler görmesi, uzun yatış süreleri ve bağışıklık sistemlerinin zayıf olması bu enfeksiyonların görülme oranını artırmaktadır. Acinetobacter baumannii, Pseudomonas aeruginosa, S. aureus ve S. pneumoniae, bu enfeksiyonların başlıca nedenlerindendir. Bu mikroorganizmalar, antibiyotiklere doğal ve kazanılmış direnç geliştirebildiğinden tedaviyi zorlaştırmaktadır. Hızlı ve güvenilir teşhis ihtiyacına yönelik geliştirilen LAMP (Loop-mediated Isothermal Amplification) yöntemi, DNA çoğaltma işlemini pahalı ekipman ve yüksek uzmanlık gerektirmeden, izotermal koşullarda bir saatten kısa sürede gerçekleştirebilmektedir. Bu yöntemin maliyetinin düşük, doğruluğunun yüksek olması avantajlarındandır. Çalışmada, Ç.Ü.T.F. Göğüs Hastalıkları YBÜ'den alınan örnekler ile LAMP yöntemi kullanılarak bir hızlı teşhis kiti geliştirilmesi hedeflenmiştir. Kit, Point-of-Care Testing (POCT) konseptine uygun olarak tasarlanacaktır. POCT, hastaya yakın konumda test yaparak hızlı sonuç alınmasını sağlayan ve tedavi sürecini hızlandıran bir yaklaşımdır. Geliştirilecek kit, ekonomik, kullanımı kolay ve güvenilir bir çözüm sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Hospital-acquired infections (HAIs) are infections that develop 48 hours or more after hospital admission and are significant causes of morbidity and mortality. Intensive Care Units (ICUs) are the most frequent sites for such infections due to invasive procedures, prolonged hospital stays, and the immunosuppressive status of patients. Acinetobacter baumannii, Pseudomonas aeruginosa, S. aureus, and S. pneumoniae are the primary pathogens responsible for these infections. These microorganisms exhibit both intrinsic and acquired antibiotic resistance, complicating treatment options. To address the need for rapid and reliable diagnosis, the LAMP (Loop-mediated Isothermal Amplification) method was developed. This technique enables DNA amplification under isothermal conditions in less than an hour, without requiring expensive equipment or highly skilled personnel. The method's key advantages include low cost, high accuracy, and operational simplicity. This study aims to develop a rapid diagnostic kit using the LAMP method based on samples obtained from the ICU of Ç.Ü.T.F. Department of Pulmonary Diseases. The proposed kit will adhere to the Point-of-Care Testing (POCT) concept, which facilitates testing near the patient, enabling prompt diagnosis and treatment. POCT improves clinical outcomes by providing rapid, cost-effective, and user-friendly solutions, contributing to better patient care integration and enhanced satisfaction.