Erken romatoid artrit ile tedavi edilen hastalarda üçüncü ve altıncı ayda vücut kompoziyonundaki değişimin incelenmesi
Analysis of body composition changes in early rheumatoid arthritis patients after three and six months of treatment
  1. Tez No: 940881
  2. Yazar: HASAN KOCAAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET AKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, erken romatoid artrit (RA) tanısı konan hastalarda tedavinin üçüncü ve altıncı aylarında vücut kompozisyonundaki değişiklikleri değerlendirmek ve metabolik sendrom(MetS), hastalık aktivitesi ve tedavi yanıtı ile ilişkili faktörleri belirlemektir. Yöntem: Prospektif, boylamsal bir vaka-kontrol çalışması yürütülmüş, 34 erken RA hastası (ortalama yaş: 57±11 yıl; %88.2 kadın) ile yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 33 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Değerlendirmeler vücut kompozisyonu, beslenme durumu (CONUT ve MUST skorları), laboratuvar parametreleri ve karotis intima-media kalınlığını (CiMT) içermektedir. Hastalık aktivitesi ve tedavi yanıtı değerlendirilmiştir. Hastalık sonuçları ile ilişkili faktörleri belirlemek için Genelleştirilmiş Tahmin Denklemi (GEE) analizi kullanılmıştır. Bulgular: RA hastalarının %35.3'ünde başlangıçta ve %41.2'sinde 6. ayda MetS mevcuttu. DAS28-CRP başlangıçtan 6. aya kadar önemli ölçüde iyileşmiş (p 75. persentil (p = 0.016) ile ilişkiliydi. Ortalama CİMT 6 ay içinde önemli ölçüde artmıştır (p = 0.004) bu da erken subklinik aterosklerozun varlığına işaret etmektedir. Sonuçlar: Altı aylık tedavi süresince enflamatuar belirteçlerde ve hastalık aktivitesinde önemli iyileşmeler olmasına rağmen, MetS prevalansı ve CIMT progresyonu gibi metabolik ve vasküler risk göstergeleri erken RA'da devam etmiştir. Yaşam tarzı ve farmakolojik müdahalelerle birlikte kardiyometabolik komplikasyonların erken tanımlanması ve izlenmesi, erken RA'da çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the changes in body composition at the third and sixth months of treatment in patients diagnosed with early rheumatoid arthritis (RA), and to identify factors associated with metabolic syndrome, disease activity, and treatment response. Methods: A prospective longitudinal case-control study was conducted, including 34 early RA patients (mean age: 57±11 years; 88.2% female) and 33 healthy controls matched for age and sex. Assessments included body composition, nutritional status (CONUT and MUST scores), laboratory parameters, and carotid intima-media thickness (CIMT). Disease activity and treatment response were evaluated. Generalized Estimating Equation (GEE) analysis was used to determine factors associated with disease outcomes. Results: Metabolic syndrome (MetS) was present in 35.3% of RA patients at baseline and 41.2% at month 6. DAS28-CRP significantly improved from baseline to month 6 (p < 0.001), with 85.3% of patients achieving remission or low disease activity. In multivariate GEE analysis, DAS28-CRP was independently associated with a higher BMI (p = 0.004), lower fat mass (p = 0.013), absence of a low skeletal muscle index (SMI) (p = 0.011), and steroid use (p = 0.034). MetS was independently associated with older age (p = 0.005), lower disease activity (p < 0.001), elevated platelet count (p = 0.040), and CIMT > 75th percentile (p = 0.016). The average CIMT increased significantly over 6 months (p = 0.004), indicating the presence of early subclinical atherosclerosis. Conclusions: Despite significant improvements in inflammatory markers and disease activity over six months of treatment, metabolic and vascular risk indicators, such as MetS prevalence and CIMT progression, persisted in early RA. The early identification and monitoring of cardiometabolic complications, along with lifestyle and pharmacologic interventions, are crucial for optimizing long-term outcomes in early RA.