Vankomisine bağlı kırmızı boyun sendromu geliştiren hastalarda MRGPRX2 reseptör mutasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of MRGPRX2 receptor mutations in patients with vancomycin-induced red neck syndrome
- Tez No: 809527
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE UYSAL SOYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alerjik Hastalıkların Moleküler ve İmmünolojik Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Hastanede yatan hastalarda nazokomiyal enfeksiyon insidansı % 5 ile 15 arasında değişmektedir. Yoğun bakım ünitelerine yatırılan hastaların % 25-33'ünde hastane enfeksiyonu komplikasyonlara neden olabilmektedir. Vankomisin sıklıkla yoğun bakım ünitelerinde kullanılmaktadır. Vankomisin, Metisiline dirençli Staphylococcus'lar, Corynebacterium jeikeium ve dirençli suşlara bağlı enfeksiyonların tedavisinde tercih edilen ilaçlardandır. Vankomisin, iki tür aşırı duyarlılık reaksiyonuna neden olabilir, bunlar;“Kırmızı Adam Sendromu”olarak da adlandırılan "Kırmızı Boyun Sendromu ve anafilaksidir. Kırmızı boyun sendromu, ilaca özgü antikorların rol almadığı idiyopatik bir infüzyon reaksiyonudur ve alerjik reaksiyonların aksine, ilk vankomisin uygulamasıyla gelişebilir. Kırmızı boyun sendromu, esas olarak vankomisinin parenteral uygulamasıyla ortaya çıkar. Kırmızı boyun sendromuna nadiren vankomisin tozunun topikal uygulaması ya da oral alımı da neden olabilir. Kırmızı boyun sendromunun belirtileri, sıklıkla infüzyonun başlamasından yaklaşık 4-10 dakika sonra ortaya çıkar veya tamamlandıktan hemen sonra başlayabilir. Genellikle ilk vankomisin dozunun hızlı infüzyonu (
Özet (Çeviri)
Vancomycin is a tricyclic glycopeptide antibiotic isolated from Amycolatopsis orientalis that is effective against gram-positive bacteria, especially MRSA (Methicillin-Resistant Staphylococcus aureus). It inhibits RNA synthesis and the polymerization of peptidoglycan, an essential component of the bacterial cell wall. Vancomycin can cause two types of hypersensitivity reactions: one is IgE-mediated anaphylaxis, and the other is red neck syndrome, an IgE-independent mast cell degranulation. Both reactions involve mast cell activation. Red neck syndrome is an infusion-related reaction peculiar to vancomycin. It is an idiopathic infusion reaction in which specific antibodies are not involved; and unlike allergic reactions, can occur with the first exposure to vancomycin. Symptoms are typically an erythematous rash, fever, paresthesia, itching involving the face, neck, and upper body, agitation and hyperthermia around the mouth. Red neck syndrome occurs mainly with parenteral administration of vancomycin and its adverse effects may begin approximately 4-10 minutes after the start of the infusion or soon after the infusion ends. Hypersensitivity reactions caused by vancomycin are due to the effect of vancomycin on mast cells. Red neck syndrome causes histamine degranulation from mast cells and basophils independent of IgE or complement. It was reported before that vancomycin activates mast cells via a non-IgE mediated pathway in mice. It was shown that vancomycin can directly induce mast cell degranulation via the MAS-related G-protein-coupled receptor X2 (MRGPRX2). The aim of the thesis is to determine genetic variations in the protein-coding region of the MRGPRX2 gene in patients with clinical features of hypersensitivity reactions related to vancomycin. To gain knowledge about the different variants of the MRGPRX2 receptor can be helpful in assessing the propensity of patients for experiencing adverse reactions in response to certain drugs.