Genç futbolculara 8 haftalık farklı formlarda uygulanan dar alan oyunlarının biomotor ve teknik becerileri üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of small-field games applied in different forms to young football players for 8 weeks on biomotor and technical skills
  1. Tez No: 940936
  2. Yazar: HARUN JİRA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYFİ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma genç futbolculara 8 haftalık farklı formlarda uygulanan dar alan oyunlarının biomotor ve teknik becerileri üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya K. Maraş ilinde faaliyet gösteren Maraş spor kulübünde futbol oynayan 12-14 yaş aralığındaki futbolculardan 10 kontrol grubu (KG) ve 30 deney grubu (DG)olmak üzere toplam 40 erkek futbolcu katılmıştır. Deney grubu 10 sporcu (DG1), 10 sporcu (DG2) ve 10 sporcu (DG3) olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. DG' ye rutin futbol antrenman programlarına ek olarak haftada üç kez oyuncu sayısı 5*5 sabit, oyun süresi ve saha ölçüleri değişkenlik gösterecek şekilde (DG1= 20×28m, DG2= 25×35m, DG3= 30×42m) 8 hafta boyunca 24 seans dar alan oyunu (DAO) oynatılmıştır. KG ise rutin futbol antrenmanlarına devam etmiştir. Katılımcıların çalışma öncesinde ve sonrasında fiziksel, biomotor ve teknik özelliklerinin belirlenmesi için yaş, boy ve vücut ağırlığı, dikey sıçrama, bacak kuvveti, Yo yo aralıklı koşu, VO2max, 10m-30m sürat, flamingo denge, Illinois çeviklik, esneklik, reaksiyon, algılanan zorluk derecesi (AZD) ve teknik parametreler (pas, top ile slalom ve şut) testleri uygulanmıştır. DAO uygulanan DG' lerin ayrı ayrı KG ile ve kendi aralarında biomotor ve teknik özellikleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of 8 weeks of little-field games applied in different forms to young soccer players on their biomotor and technical skills. A total of 40 male soccer players, 10 in the control group (CG) and 30 in the experimental group (DG), from the 12-14 year old soccer players who play soccer at the Maraş Sports Club operating in the province of K. Maraş participated in the study. The experimental group was divided into 3 groups as 10 athletes (DG1), 10 athletes (DG2) and 10 athletes (DG3). In addition to routine football training programs, DG was given small-sided games (SWG) three times a week with a fixed number of players at 5*5, game duration and field dimensions varying (DG1= 20×28m, DG2= 25×35m, DG3= 30×42m) for 8 weeks for 24 sessions. KG continued his routine football training. Before and after the study, age, height and body weight, vertical jump, leg strength, Yo-yo interval running, VO2max, 10m-30m speed, flamingo balance, Illinois agility, flexibility, reaction, perceived exertion (PSE) and technical parameters (pass, slalom with ball and shooting) tests were applied to determine the physical, biomotor and technical characteristics of the participants. Biomotor and technical characteristics of DGs who received DAO were compared with KG separately and among themselves.