Sağlık çalışanlarında motivasyonun iş doyumuna etkisi: Çukurova bölgesi örneği
The impact of motivation on job satisfaction among healthcare workers: The case of the Çukurova region
  1. Tez No: 940941
  2. Yazar: NURSEL AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. EMİNE ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, sağlık çalışanlarının motivasyon düzeylerinin iş doyumu üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, sağlık hizmetlerinde görev yapan bireylerin iş motivasyonlarının, iç ve dış iş doyumu üzerindeki ilişkisini ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda geliştirilen üç bölümden oluşan anket formu ile veriler toplanmıştır. Anketin ilk bölümünde motivasyon düzeyleri, ikinci bölümünde iş doyumu, üçüncü bölümünde ise demografik bilgilere ilişkin sorular yer almaktadır. Araştırmada 387 sağlık çalışanından elde edilen veriler Kolmogorov-Smirnov testi, Shapiro-Wilk testi, Mann Whitney U testi, T testi, Kruskal Wallis H testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Spearman's rho korelasyonu, MASS paketi ve Robust Regresyon Analizi gibi istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, iş motivasyonu değişkeni cinsiyet ve sektör özelliklerine göre anlamlı farklılık gösterirken, diğer demografik değişkenlere göre anlamlı bir fark bulunmamıştır. İçsel motivasyon yalnızca cinsiyete göre farklılık göstermiştir. İç ve dış doyum düzeyleri ile iş motivasyonu faktörleri arasında çeşitli ilişkiler gözlemlenmiştir. İç doyum demografik özelliklerden bağımsızdır; ancak dış doyum bazı demografik faktörlerden etkilenmektedir. Sonuç olarak, sağlık çalışanlarının motivasyon düzeylerinin iş doyumu üzerinde pozitif yönde etkisi olduğu ve iki değişken arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of motivation levels on job satisfaction among healthcare workers. The research aims to reveal the relationship between job motivation and both intrinsic and extrinsic job satisfaction among individuals working in the healthcare sector. Data were collected through a questionnaire consisting of three sections. The first section measured motivation levels, the second assessed job satisfaction, and the third collected demographic information. Data obtained from 387 healthcare workers were analyzed using statistical methods such as the Kolmogorov-Smirnov test, Shapiro-Wilk test, Mann Whitney U test, T-test, Kruskal-Wallis H test, One-Way ANOVA, Spearman's rho correlation, the MASS package, and Robust Regression Analysis. The findings indicate that the job motivation variable shows significant differences based on gender and sector characteristics, while no significant differences were found for other demographic variables. Intrinsic motivation showed a significant difference only in terms of gender. Various levels of relationships were identified between job motivation factors and both intrinsic and extrinsic satisfaction dimensions. While intrinsic satisfaction was found to be independent of demographic factors, extrinsic satisfaction was affected by some of these variables. In conclusion, it was determined that motivation has a positive effect on job satisfaction among healthcare workers, and a significant and positive relationship exists between the two variables.