Polis ve eğitim
Police and education
- Tez No: 94096
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SİNAN BİLGİLİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 74
Özet
I ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ POLİS ve EĞİTİM Hulki ÖZDEMİR Danışman: Yrd.Doç.Dr. Ali Sinan BİLGİLİ 2000, Sayfa 67 Jüri: Yrd.Doç.Dr. Ali Sinan BİLGİLİ Yrd.Doç.Dr. Yavuz ÖZDEMİR Yrd.Doç.Dr. Ünal ÖZDEMİR Dünyada her şeyin temeli eğitime dayanmaktadır. Doğal olarak Emniyet teşkilatının başarıları, problemlerinin çözümü de eğitimden geçmektedir. Gelişen ve değişen, globalleşen dünya şartlarına uyum sağlamanın mecbur hale geldiği günümüzde, mesleki ve eğitim konularını yakından takip etmek zorunludur. Polis-Halk ilişkilerinde iletişim, hem polisten halka, hem de halktan polise olmak üzere iki yönlü düşünülmelidir. Halkla ilişkilerde karşılıklı bir şeyler alıp vermek gerekir. Bunların gerçekleşebilmesi için bilgi düzeyini yükseltmek, sürekli bilgileri yenilemek gerekmektedir. Yeni bilgiler ve tecrübe bir araya getirilip zamanı da iyi kullanılarak harmanlanmalıdır. Polis alt kültürü ve onun getirdikleri pozitif yönleriyle ele alınmalı sonuçlara gidilmelidir. Herşeyden önce polisin hukuk adamı olduğu, adaletin karakoldan başladığını sindirmek ve bu amaçla kaliteli eğitime yönelmek gerektiği unutulmamalıdır. İnsan haklarına saygılı, halka iyi ilişkiler kurabilen, tarafsız, sevecen, sırdaş, zeki, güçlü, sabırlı, hoşgörülü, Atatürk İlke ve İnkılâplarına bağlı, başı dik Türk Polisi yaratmalıyız. Mevcut iyileri daha iyi duruma getirmeliyiz. Bu konuda ekonomik, sosyal imkanlar yanında, iyi bir personel seçimi de önemlidir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT MASTER THESES POLICE AND EDUCATION Hulki ÖZDEMİR Supervisor: Yrd.Doç.Dr.Ali Sinan BİLGİLİ 2000, Pace 67 Jury: Yrd.Doç.Dr. Ali Sinan BİLGİLİ Yrd.Doç.Dr. Yavuz ÖZDEMİR Yrd.Doç.Dr. Ünal ÖZDEMİR In essence everything depends on education on the world. Naturally the way of success and solution of problems of the public Security organizations passes through education. Today we have to confirm the circumstances of a world whit is developing, changing and becoming more and more global and we have to follow vocational and educational subjects closely. Communication in Public-Police relations should belboth thought from public to police and from police to public. In public relations it is required to gown and give in turns. To make all those the knowledge level should be heightened and the knowledge should be renewed constantly. New knowledge and experience should be blended by using time positively. The result should be reached by using police subculture and its gaining positively. It should not be forgotten that at first police means man of law tend justice begins at police stations and of this direction you should give a good education. We hove to create a Turkish police who is respectful to human rights, who can gain good public relations, who is neutral, confidant, clever, powerful, lenient, bound to Ataturk's reevaluations, and proud. We have to carry present goods to bayonets. In this respect it is important to choose good personnel with economic and social circumstances.