Yapay zeka ve MVDR yöntemine dayalı sinyal kaynağı konum tahmini
Signal source location estimation based on artificial intelligence and MVDR method
  1. Tez No: 940972
  2. Yazar: METİN ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FEYZİ AKŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Pasif yön bulma sistemleri, askeri ve sivil uygulamalarda kullanımı yaygın olan tekniklerdir. Bu sistemler ile birlikte sınır güvenliğini sağlama, istihbarat elde etme, hedef takip sistemi geliştirme gibi kritik alanlarda kazanımlar elde etmek mümkündür. Yön bulma sistemi ile temel olarak hedeften yapılan RF yayın bilgisi analiz edilerek RF enerji yayan hedefin açısal konumunun tespit edilmesi amaçlanır. Bu çalışma, yapay zeka ve MVDR yöntemine dayalı hedef takibi konusunu ele almaktadır. Çalışmanın temel amacı, RF iletişim sistemlerinde kullanılan sinyal işleme yöntemlerine yapay zeka entegrasyonunu sağlayarak hedef takibindeki performansı artırmaktadır. Bu kapsamda, geliştirilen metodun matematiksel modellemesi yapılmış, yapay zeka algoritmalarıyla desteklenen bir simülasyon ortamı oluşturulmuş ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçları, hibrit mimari ile hedef takibi alanında önemli kazanımlar elde edilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Passive direction finding systems are techniques widely used in military and civilian applications. With these systems, it is possible to achieve gains in critical areas such as ensuring border security, obtaining intelligence, and developing a target tracking system. The direction finding system basically aims to determine the angular position of the target emitting RF energy by analyzing the RF broadcast information from the target. This study addresses the subject of target tracking based on artificial intelligence and MVDR method. The main purpose of the study is to increase the performance in target tracking by providing artificial intelligence integration to the signal processing methods used in RF communication systems. In this context, the mathematical modeling of the developed method was performed, a simulation environment supported by artificial intelligence algorithms was created, and the obtained results were evaluated. The results of the study show that significant gains can be achieved in the field of target tracking with hybrid architecture.