Akademik yazılımların girdi dosyalarının veri tabanlarından otomatik elde eden yazılım geliştirmesi
Software development to automatically obtain academic software's input files from databases
  1. Tez No: 940979
  2. Yazar: AYFER FEYZA DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, küresel konumlama sistemleri (GNSS) verilerinin işlenmesinde kullanılan VIP.m adlı yazılımın mevcut koşullarda yetersiz kaldığı belirlenmiş ve yazılımın güncellenmesi süreci ele alınmıştır. VIP.m, değişen veri adresleri, teknolojik gelişmelere uyumsuzluk ve sürdürülebilir olmayan yapısı nedeniyle işlevselliğini büyük ölçüde yitirmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, yazılımın mevcut haliyle geliştirilemeyeceği kanaatine varılmış ve sıfırdan yeni bir yazılım tasarlanmasına karar verilmiştir. Bu kapsamda geliştirilen AFD (Automatic File Downloader) yazılımı, MATLAB ortamında oluşturulmuş olup, özellikle IGS (International GNSS Service) ve IGL (International Geodynamics and GNSS Laboratory) veri setlerinin otomatik olarak indirilmesini ve organize edilmesini sağlamaktadır. AFD, dinamik bir kullanıcı arayüzü, FTP ve HTTP protokol desteği, tarih formatı dönüşümleri ve dosya yönetim sistemleri ile kullanıcı deneyimini önemli ölçüde iyileştirmektedir. Ayrıca, optimize edilmiş algoritmalar sayesinde veri işleme sürecinde doğruluk ve hız açısından önemli performans artışları sağlanmıştır. Modüler yapısı ile genişletilebilir şekilde tasarlanan AFD, GNSS veri indirimi ve ön işleme süreçlerinde araştırmacılara işlevsel ve güncel bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, the limitations of the VIP.m software, which was used for processing Global Navigation Satellite System (GNSS) data, were identified, and the process of updating the software was examined. Due to changes in data sources, lack of compatibility with technological advancements, and an unsustainable structure, VIP.m was deemed no longer functional. Following evaluations, it was concluded that the software could not be effectively improved in its current form, and a completely new software solution was developed from scratch. Within this scope, a new software named AFD (Automatic File Downloader) was developed using MATLAB. It was designed to automate the downloading and organization of GNSS data, particularly from IGS (International GNSS Service) and IGL (International Geodynamics and GNSS Laboratory). AFD provides a dynamic user interface, supports FTP and HTTP protocols, performs date format conversions, and incorporates a structured file management system, significantly enhancing user experience. Furthermore, optimized algorithms were implemented to improve both the accuracy and speed of data processing. AFD has been designed with a modular architecture that allows for future expansion and integration of different data sources and functionalities.