Dakıkı-yi Tusi hayatı, edebi kişiliği ve eserleri
- Tez No: 94100
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÇİFTÇİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ DAKÎKÎ-Yİ TÛSÎ HAYATI, EDEBİ KİŞİLİĞİ VE ESERLERİ Enisa MARUFİHAH Danışman: Yrd.Doç.Dr. Hasan ÇİFTÇİ 2000-SAYFA.VIII+61+17 Jüri : Yrd.Doç.Dr. Hasan ÇİFTÇİ Bu çalışma. I)akîkî-yi Tûsî'nin hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkındadır. Bir giriş ve üç bölümden ibarettir. I)akîkî-yi Tûsî, bir destan yazarı olarak ün yapmış olması itibarıyla, çalışmanın giriş kısmında dünya, ve İran edebiyatında destan ve hamase kavramları incelenmiş ve kısaca tarihi seyirleri verilmiştir. Birinci bölümde Hakîkînin hayatı anlatılmış, İkinci bölümde ise edebi şahsiyeti gerektiği kadar detaylı olarak incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde günümüze kadar gelen eserleri ve bu eserler içerisinde en önemlisini teşkil eden Goştâsbnâme' sinin Türkçe bir özeti verilmiştir. Ayrıca İran'ın en ünlü hamase yazarı olan Firdevsî ile bir mukayesesi yapılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Dakîkî'nin günümüze kadar gelmiş olan kaside, gazel, kıta, rubai ve münferit beyitlerinin Farsça metinleri verilmiştir. Sonuç olarak Türk kültüründe, hakkında hemen hemen hiçbir bilgi bulunmayan Dakîkî ve Eserleri hakkında Türkçe olarak bir araştırma ortaya koyduğumuzu ümit ederiz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS DAQIQI-YI TUSI AS A LITERARY FIGURE; HIS LIFE AND WORKS Enisa MARUFIHAH Supervisor. Yrd.Etoc.Dr. Hasan ÇİFTÇİ 2000-PAGE: Vm+61+17 Jury : Yrd.Doc.Dr. Hasan ÇİFTÇİ This study is about Daqiqi-yi Tusi, his life, writing personality and his products. It consists of one introduction and three sections. Daqiqi-yi Tusi is a classic writer and story teller who had an enormous fame throughout Persia. The begining of this study, demonstrates the concept of classical story and epics which is being studied throughout Iran and other parts of the world in a historical process. In the first section, Daqiqi's life is described and in the second section, his writings were gathered in detail. In this section, his products from the beginning till today especially his most import piece“ Goştâsbnâme”was translated in Turkish. There was a comparison between him and Ferdowsi who was a famous poet and writer in Iran. In the third section, all of Daqiqi's products were studied from“Kaside”,“Gazel”,“Rubai”in Persian pieces. In summary, because there are not enough information about Daqiqi in Turkish literature and culture, we hope that this first study would promote further researches.