İzmir ilinde yaşayan bireylerin belediye hizmetlerinden memnuniyetlerinin ve yaşam memnuniyetlerinin değerlendirilmesi: Tanımlayıcı bir araştırma
Evaluating individuals' satisfactions with municipalservices and life satisfactions in İzmir province: A descriptivestudy
- Tez No: 941004
- Danışmanlar: PROF. DR. SANEM BERKÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Belediye hizmetlerinin, vatandaşların yaşam memnuniyetini olumlu veya olumsuz şekilde etkilemesi beklenmektedir. İzmir ili de dahil olmak üzere birçok il için vatandaşların belediye hizmetlerine yönelik memnuniyetinin değerlendirildiği çeşitli araştırmalara ulaşılmaktadır. Ancak literatür incelendiğinde, vatandaşların belediye hizmetlerinden memnuniyetleri ile yaşam memnuniyetlerinin birlikte değerlendirildiği bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu araştırmanın özgün değeri, vatandaşların belediye hizmetlerine yönelik memnuniyetlerinin yaşam memnuniyetleri üzerindeki etkisinin incelenecek olmasıdır. Bu tanımlayıcı araştırma İzmir ilinin 11 merkez ilçesinde yaşayan bireylerin belediye hizmetlerinden memnuniyetlerinin ve yaşam memnuniyetinin değerlendirilmesi amacıyla Ocak 2025-Nisan 2025 tarihleri arasında 458 bireyle yürütüldü. Araştırma verileri“Bireysel Bilgi Formu”,“Belediye Hizmetlerinden Memnuniyet Ölçeği”ve“Yaşam Memnuniyeti Ölçeği”ile çevrimiçi olarak toplandı ve Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi 15.0 yazılımı kullanılarak analiz edildi. Bireylerin Belediye Hizmetlerinden Memnuniyet Ölçeği puan ortalamaları ise 59.403 ± 18.41'dir. Bireylerin en çok memnun oldukları üç belediye hizmeti sırasıyla; itfaiye hizmetleri, cenaze ve defin işlemleri ve kültür, sanat, turizm ve tanıtım hizmetleridir. Bireylerin en az memnun oldukları üç belediye hizmeti ise sırasıyla; otopark hizmetleri, asfaltlama, yol, kavşak, kaldırım vs. yapım hizmetleri, trafik ve sinyalizasyon hizmetleridir. Katılımcıların Yaşam Memnuniyeti Ölçeği puan ortalamaları 21.989 ± 8.73'tür. Yaşam memnuniyetinin en yüksek olduğu üç alan sırasıyla; aile yaşamı, manevi yaşantı (dini, ruhsal vb.) ve aldığı eğitimin kalitesidir. Bireylerin yaşam memnuniyetinin en düşük olduğu üç alan ise sırasıyla; hayat standartları, ekonomik durum ve sosyal hayattır.
Özet (Çeviri)
Municipal services are expected to affect citizens' life satisfaction positively or negatively. Various studies have been conducted for many provinces, including Izmir, where citizens' satisfaction with municipal services has been evaluated. However, when the literature is examined, no study has been found in which citizens' satisfaction with municipal services and their life satisfaction have been assessed together. The original value of this research is that it will examine the effect of citizens' satisfaction with municipal services on their life satisfaction. This descriptive research was conducted with 458 individuals between January 2025 and April 2025 to evaluate the satisfaction with municipal services and life satisfaction of individuals living in 11 central districts of Izmir province. The research data were collected online with the“Individual Information Form”,“Municipality Services Satisfaction Scale”and“Life Satisfaction Scale”and analyzed using the Statistical Package for Social Sciences 15.0 software. The mean score of the individuals on the Municipality Services Satisfaction Scale is 59.403 ± 18.41. The three municipal services that the individuals are most satisfied with are; fire services, funeral and burial procedures, and culture, arts, tourism and promotion services, respectively. The three municipal services that the individuals are least satisfied with are; parking services, asphalting, road, intersection, pavement etc. construction services, traffic and signaling services, respectively. The mean score of the participants on the Life Satisfaction Scale is 21.989 ± 8.73. The three areas with the highest life satisfaction are; family life, spiritual life (religious, spiritual etc.) and the quality of education received, respectively. The three areas with the lowest life satisfaction are; living standards, economic status and social life, respectively.