Oğuz Atay'ın hikaye ve romanlarında korku ve yalnızlık
Fear and loneliness in Oğuz Atay's stories and novel
  1. Tez No: 941011
  2. Yazar: DİLEK BAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatının en önemli yazarlarından olan Oğuz Atay, roman ve hikayelerinde bireysel temalara fazlaca yer vermiştir. Bu temalardan en önemlileri“korku ve yalnızlıktır”. Yazar, bireyin iç dünyasını ele alırken roman ve hikaye kahramanlarını genel olarak bu duygular etrafında şekillendirmiştir. Bu çalışmada amaç Oğuz Atay'ın roman ve hikayelerinde bu duyguları nasıl ve ne kadar ele aldığıdır. Ayrıca bu duyguların karakterler üzerindeki etkisi araştırılıp belirli bir sonuca ulaşmak amaçlanmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde korku ve yalnızlık kavramları açıklanmaya çalışılmıştır. Bu kavramların bilimsel alanda yeri araştırılmış ve edebi esere nasıl yansıyacağı görülmeye çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde korku ve yalnızlık temalarının Türk edebiyatındaki yansımaları ele alınmış ve Türk edebiyatının postmodern hikaye ve romanlarında korku ve yalnızlık teması incelenmiştir. İkinci bölüm' de ise Oğuz Atay'ın biyografisi göz önüne alınarak; Oğuz Atay'da ontolojik bir problem olarak korku, yalnızlık ve Oğuz Atay anlatılarında ruhsal gerilimler başlıklarına yer verilmiştir. Bu bölümde son olarak yazarın hikaye ve romanlarında korku ve yalnızlık duygularının nasıl kurgulandığı ve bu duyguların kahramanlar üzerindeki etkileri açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Oğuz Atay, one of the most important writers of Turkish Literature in the Republican Era, gave a lot of space to individual themes in his novels and stories. The most important of these themes are“fear and loneliness”. While dealing with the inner world of the individual, the author generally shaped the heroes of his novels and stories around these emotions. The aim of this study is to examine how and to what extent Oğuz Atay deals with these emotions in his novels and stories. In addition, the effect of these emotions on the characters is investigated and it is aimed to reach a certain conclusion. In the introduction part of the study, the concepts of fear and loneliness were tried to be explained. The place of these concepts in the scientific field has been researched and it has been tried to see how they will be reflected in the literary work. In the first part of the study, the reflections of the themes of fear and loneliness in Turkish literature were discussed and the theme of fear and loneliness was examined in the postmodern stories and novels of Turkish literature. In the second part, considering Oğuz Atay's biography; In Oğuz Atay, the titles of fear, loneliness, and spiritual tensions are included in Oğuz Atay's narratives as an ontological problem. Finally, in this section, it is tried to explain how the feelings of fear and loneliness are constructed in the author's stories and novels and the effects of these feelings on the heroes.