Oğuz Atay'ın hayatı ve eserleri
  1. Tez No: 63013
  2. Yazar: İSMET EMRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK KEMAL TURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 479
Özet
Oğuz Atay'ın Hayati ve Eserleri“ adlı çalışmamızda, yazarın, daha çok edebî nitelikteki eserlerini ele alıp inceledik. Buradaki ölçümüz, yazarın Türk edebiyatındaki yerini belirlemekten ziyade, edebî eserlerinin, edebiyat dünyamızdaki yeri oldu. Zaten, böylece, yazarın Türk edebiyatındaki konumu da kendiliğinden ortaya çıktı. Çalışmamız, Türk romanının gelişim çizgisi ve Atay'ın romanına kadar yaşanan sürecin anlatıldığı ”Giriş“ kısmı dışında, beş ana bölümden oluşmaktadır. Bunlardan ilki, yazarın hayatinin anlatıldığı hayati; ikincisi, romanları; üçüncüsü, hikâyeleri; dördüncüsü, tiyatroları; beşincisi ise, yazarın yarım kalmış eserleri ve günlüğünün yer aldığı bölümler olarak sunulmaktadır. Birinci bölümde, yazarın ailesi ve çevresiyle yapılmış röportajlar, hakkında yazılmış yazı ve makalelerden edinilen bilgilerle hayatıyla ilgili temel bilgilere yer verilmiştir. Ancak, bizi bilinci dereceden, eserleri ilgilendirdiği için bu konu üzerinde fazlaca durulmamıştır. ikinci bölüm, tezimizin asıl çalışma alanını oluşturan bölümdür. Romanlarının ele alındığı bu bölümde; romanlarının olay örgüsü, ortak özellikleri, romanlarda şahıs kadrosu, zaman ve mekân unsurları ele alınarak çözümlenmesi yapılmıştır.Üçüncü bölümde, yazarın hikâyeleri incelenmiştir. Hikâyeleri de romanları gibi olay örgüsü, ortak özellikleri, eserin tematik incelemesi, hikâye kişileri, zaman ve mekân unsurları bakımından ele alınmış ve yine planın gerektirdiği sorulara verilen cevapların oluşturduğu hükümler sıralanmıştır. Dördüncü bölümde^ pazarın tek tiyatro eseri olan ”Oyunlarla Yaşayanlar“ ele alınarak, bu eserdeki olay örgüsü, eserde anlatılan temalar tek tek ele alınarak incelenmeye tabi tutulmuştur. Beşinci ve son bölümde de yazarın erken ölümüyle, yarım bıraktığı ancak bir kısmının tasan halinde, bir kısmının bazı parçalan yazılmış olan diğer eserleri hakkındaki bilgiler değerlendirilmeye tabi tutulmuştur. Bütün bu çalışmalarımızın bizi götürdüğü hükümler, toplu bir değerlendirme halinde ”Sonuç“ bölümünde anlatılmıştır. Yine, çalışmanın sonuna bir de yararlandığımız kaynak eserlerin ve makalelerin yer aldığı bir ”Kaynakça" eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our work of“The Life And The Works of Oğuz Alay”, we examined much more the vrater's works which have literary features. Here, in our criteria is the place of literary works in our literary world more than emphazing the place of writer in Turkish literary world. Therefore, the place of writer in Turkish literatüre came into existence spontaneously. We divided in our work into five main parts except the introduction part which was explained the line of improving of Turkish novel and the period that was explained the h'ving process until the novel of Atay. The first of ali, that is to say the first part is the part that was told the life of writer; the second part is his novels; the third part is his stories; the fourth part is his theatres and the fifth part is the part which was explained the uncompleted works of writer and his diary. in the first part, the intervievvs with writer's family and his surraundings and the essays and the writings about the writer were taken into consideration. But, for the writer's works concerned us mostly, this subject was not emphasized on more than his works. The second part is the most important part of our work. in the second part is searched and solved his novels, the incident concepts of his novels, the same features of his novels, the list of person in his novels and the concepts of time and place. in the third part, the stories of writer were examined. His stories as the same as his novels were taken into consideration as incident concepts, the same features, the üst of person and the concept of time and place of his stories.in the fourth part,“Oyunlarla Yaşayanlar”which is the only theathre work of the writer, taken into consideration and the incident concept, the teaching themes in this work are öne by öne analyzed. in the fiüh an the last part because of the earl death of the writer, the writer's uncomleted work but some of it as the plan, some of it the vvritten parts of the work's knowledges have been analyzed. Again,“Günlük ve Eylembilim”was analysed these parts which consist of the other works of writer and the views about literatüre generally and his life personally. Ali these conclusions which we were brought about, and our thoughts were explained in the conclusion part. Again, a bibliography, which consists the part of essays and sourceful works that we used, was added at the end of the work.