Beslenme danışmanlığı alan bireylerin beden kitle indeksi ile sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumun incelenmesi: Yalova ili örneği
Investigation of the body mass index and attitudes towards healthy nutrition of individuals receiving nutrition counseling: The case of Yalova province
  1. Tez No: 941014
  2. Yazar: YAĞMUR ATAV ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Nutrition and Dietetics, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada Yalova ilinde beslenme danışmanlığı alan bireylerin beden kitle indeksi ile yeme tutumları arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi Yalova ilinde beslenme danışmanlığı alan 461 kişi oluşturmuştur. Araştırmada çevrimiçi anketle toplanan veriler SPSS 23 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen verilere göre, obez olanların Beslenme Hakkında Bilgi alt boyut puanları ve Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği puanları fazla kilolu olanlara göre daha düşüktür. 45-54 yaş aralığında olanların Beslenmeye Yönelik Duygu puanları daha yüksektir. Kadınların Beslenmeye Yönelik Duygu alt boyut puanları erkeklere göre daha yüksektir. Evlilerin Olumlu Beslenme alt boyut puanları bekarlara göre daha yüksektir. Gelir durumunu orta düzey olarak tanımlayanların Beslenmeye Yönelik Duygu ve Kötü Beslenme alt boyut puanları ve Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği puanları düşük şeklinde tanımlayanlara göre daha yüksektir. Kronik rahatsızlığı olanların Beslenmeye Yönelik Duygu alt boyut puanları ve Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği puanları kronik rahatsızlığı olmayanlara göre daha yüksektir.Çalışmaya başlarken kurduğumuz hipotezlerde analiz sonuçlarına göre BKİ, cinsiyet, medeni durum, yaş, gelir düzeyi ve kronik hastalık ölçütlerimiz anlamlı sonuçlar çıkarmışken; eğitim durumu, çalışma durumu, çalışma şekli, çocuk sayısı, alkol kullanma durumu, sigara kullanma durumu ve yaşam şekli grupları arasında Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği ve alt boyut puanları bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark belirlenmemiştir.Sonuç olarak çalışma beslenme bilgi düzeyi ve gastronominin beslenme bilinci ve tutumları üzerindeki çok yönlü etkilerini ortaya koyarak, sağlıklı beslenmeye teşvik etmek için bireysel ve toplumsal farkındalığın artması gerektiğini göstermektedir.Konu üzerinde yapılacak yeni çalışmalar daha güncel yaklaşımlar ve sonuçların ortaya çıkmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study evaluates the relationship between the body mass index (BMI) and eating attitudes of individuals who receive nutrition counseling in Yalova province. The research used a relational screening model, one of the quantitative research methods. The sample of the study consisted of 461 individuals who received nutrition counseling in Yalova. The data collected through an online survey were analyzed using SPSS 23 software. According to the obtained data, individuals who are obese have lower scores on the Nutrition Knowledge subscale and Healthy Eating Attitudes Scale compared to those who are overweight. Individuals in the 45-54 age range have higher scores on the Eating-Related Emotions subscale. Women have higher scores on the Eating-Related Emotions subscale compared to men. Married individuals have higher Positive Eating subscale scores compared to single individuals. Individuals who define their income as medium level have higher scores on the Eating-Related Emotions and Poor Eating subscale, as well as the Healthy Eating Attitudes Scale, compared to those who define their income as low. Individuals with chronic diseases have higher scores on the Eating-Related Emotions subscale and Healthy Eating Attitudes Scale compared to those without chronic diseases. When the hypotheses established at the beginning of the study were tested, the analysis results indicated that BMI, gender, marital status, age, income level, and chronic illness criteria produced significant results; however, no statistically significant difference was found between the groups in terms of Healthy Eating Attitudes Scale and subscale scores for education level, employment status, working conditions, number of children, alcohol use, smoking status, and lifestyle.In conclusion, the study reveals the multifaceted effects of nutrition knowledge and gastronomy on eating awareness and attitudes, showing that individual and societal awareness needs to be increased to encourage healthy eating. New studies on the subject will contribute to the emergence of more up-to-date approaches and results.