Bir yatta genel yerleşim değişikliklerinin olasılıklı yaralı stabiliteye olan etkisinin incelenmesi
Investigation of general arrangement changes on the probabilistic damage stability of a yacht
- Tez No: 941040
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ARIKAN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gemi İnşaatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ön dizayn aşamalarında verilen tasarım kararları genel anlamda geçmiş tecrübeler ışığında yürütülmektedir. Yat tasarımında bu kararlar, teslim süreleri, tasarımın tekne sahiplerinin ihtiyaçları ışığında özel olarak düzenlenmesi gibi konular nedeniyle oldukça büyük önem arz etmektedir. Yatların tasarım süreçleri çoğu zaman, su altı geometrileri benzer olsa dahi, müşterilerin özel talepleri nedeniyle birbirinden farklı genel yerleşimlere sahip alternatiflerin ortaya çıkmasıyla sonuçlanmaktadır. Bu alternatiflerin, mühendislik yeterliliğine sahip olmaları açısından, birçok öncül mühendislik bilgisine başvurulmaktadır. Genel yerleşimin etkilediği başlıca konulardan birisi de stabilite hesaplarıdır. Olasılıklı stabilite hesapları oldukça zaman alan hesaplar olmalarının yanı sıra deterministik stabilite hesaplamaları gibi bu hesaplamalar da tasarımın ileri süreçlerinde yürütülmektedir. Stabilite kriterlerinin yeterliliğini anlamak adına su geçirmez perde yerleşiminin ayrıntılı bir şekilde hazırlanmış olması gerekmektedir. Tasarımın ilk aşamalarında, yerleşimde yapılacak değişikliklerin bu hesapların sonucuna olan etkilerini tahmin edebilmek adına, gemi mühendisleri öncül çalışmalara ihtiyaç duyabilmektedir. Diğer yandan daha verimli ve çevre dostu gemi tasarımları konusundaki arayış nedeniyle dizel-elektrik hibrit gemilerin tasarımı ve üretimi giderek yaygınlaşmakta ve bu durum genel yerleşimde özellikle makina dairesi yerleşimlerinde farklılıklara sebep olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, genel yerleşimde makina dairesi ve boyuna ile enine perdelerin konumunda yapılacak değişikliklerin karşılaştırmalı olarak elde edilen indeks-A'ya olan etkilerini gözlemlemektir. Böylece, ön tasarım aşamalarında boyuna ve enine perdelerin, tank yüksekliklerinin etkisi ile alakalı öncül bir tasarım bilgisine ulaşılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Design decisions made during the preliminary design phases are generally guided by past experiences. In yacht design, these decisions hold significant importance due to factors such as delivery deadlines and the need to tailor the design to the specific requirements of yacht owners. The design process often results in alternative layouts that differ from each other, even when the underwater geometries remain similar, due to clients' unique demands. To ensure the engineering adequacy of these alternatives, various preliminary engineering principles are applied. One of the key aspects influenced by the general arrangement is stability calculations. Probabilistic stability calculations are not only time-consuming but similar to deterministic stability calculations, they are also conducted in the later stages of design. To assess the adequacy of stability criteria, the watertight bulkhead arrangement must be meticulously prepared. In the early stages of design, naval architects may require preliminary studies to estimate the effects of layout changes on the outcomes of these calculations. On the other hand, the increasing focus on more efficient and environmentally friendly ship designs has led to the growing adoption of diesel-electric hybrid vessels, which in turn results in variations in general arrangements, particularly in machinery room layouts. The objective of this study is to comparatively examine the effects of changes in the location of the engine room and longitudinal and transverse bulkheads on Index A. Through this, preliminary design knowledge will be gained regarding the influence of longitudinal and transverse bulkheads and tank heights in the early design stages.