Çocuk evleri ve çocuk destek merkezlerinde mdr olarak görevlendirilen dib personelinde bulunması gereken mesleki tutum ve özellikler
Professional attitudes and qualifications required of dib personnel assigned as spiritual counselors in child homes and child support centers
- Tez No: 941045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Türkiye'de sosyal hizmetlerin bir parçası olarak yürütülen din hizmetleri ile manevi danışmanlık ve rehberlik faaliyetleri, çeşitli kamu kurumları arasında imzalanan protokoller çerçevesinde hayata geçirilmektedir. Bu doğrultuda, Adalet Bakanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı arasında iş birliği protokolleri yapılmıştır. Özellikle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında, ilki 2007 yılında, sonuncusu ise 2018'de olmak üzere çeşitli dönemlerde imzalanan anlaşmalar bu iş birliğinin yasal zeminini oluşturmuştur. Bu kararların etkin biçimde uygulanabilmesi için sahada görev alacak din görevlilerinin nitelikli bir donanıma sahip olmaları gerekmektedir. Bu bağlamda hazırlanan bu çalışmanın amacı, çocuk evlerinde görev yapan DİB personelinde bulunması gereken nitelikleri ve bu hizmeti verirken göstermesi gereken tutumları belirlemek ve bunları literatür çerçevesinde değerlendirmektir. Çalışma, betimsel yöntemlerden biri olan literatür taraması tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma giriş bölümü hariç iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin kuramsal temelleri ele alınmış; bu bağlamda hizmetin amacı, kapsamı, tarihsel gelişimi ve uygulama alanları hakkında açıklamalarda bulunulmuştur. Ayrıca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın faaliyet alanları, Çocuk Destek Merkezleri (ÇODEM), çocuk evleri sitesi, burada görevli personelin sorumlulukları ile çocuk hakları ve kurum bakımındaki çocukların temel ihtiyaçları detaylandırılmıştır. Tarihsel arka planda ise, kimsesiz çocuklara yönelik yaklaşımlar ve İslam'ın bu konudaki görüşleri ele alınmıştır. Yine bu bölümde manevi danışmanlık ve rehberliğin tanımı yapılmış ve hukuki çerçevesi üzerinde durularak, çocuk evlerine yönelik hizmetlerin kapsamına değinilmiştir. Bu bağlamda Diyanet personelinin çocuk evlerindeki görev tanımına da yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, çocuk evlerinde görev yapan Diyanet personelinin sahip olması gereken özellik ve tutumlar sekiz temel başlık altında toplanarak, mevcut literatürden elde edilen bulgular doğrultusunda açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Religious services and spiritual counseling and guidance activities, conducted as part of social services in Turkey, are implemented within the framework of protocols signed among various public institutions. In this context, cooperation agreements have been established between the Ministry of Justice, the Disaster and Emergency Management Authority (AFAD), the Ministry of Family and Social Services, the Ministry of Youth and Sports, the Ministry of Health, and the Presidency of Religious Affairs (Diyanet). In particular, the agreements signed at various times between the Ministry of Family and Social Services and the Presidency of Religious Affairs—starting in 2007 and most recently in 2018—form the legal foundation of this cooperation. For the effective implementation of these decisions, it is essential that the religious personnel assigned to the field possess qualified competencies. Accordingly, the aim of this study is to identify the necessary qualifications and appropriate attitudes that the personnel of the Presidency of Religious Affairs (DİB), assigned to children's homes, should possess while delivering these services, and to evaluate them within the scope of the academic literature. The study has been conducted using the literature review method, one of the descriptive research techniques. Excluding the introduction, the research consists of two main sections. In the first section, the theoretical foundations of spiritual counseling and guidance services are addressed. Within this framework, explanations are provided regarding the purpose, scope, historical development, and application areas of these services. Furthermore, the responsibilities of the Ministry of Family and Social Services, Child Support Centers (ÇODEM), children's home sites, the duties of personnel employed in these institutions, children's rights, and the basic needs of children in institutional care are elaborated in detail. From a historical perspective, approaches to orphaned children and Islamic views on this issue are also discussed. Additionally, this section defines spiritual counseling and guidance, addresses its legal framework, and covers the scope of services offered in children's homes, including the role of Diyanet personnel. The second section of the study focuses on the essential qualifications and professional attitudes required of Diyanet personnel working in children's homes. These are categorized under eight main headings and are explained based on findings obtained from the existing literature.