Comparative analysis of bacterial healing efficiency in cement-based mortar using cave bacteria and sporosarcina pasteurii
Çimento esaslı harçta mağara bakterileri ve sporosarcına pasteurıı ile bakteriyel iyıleştirme etkinliğinin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 941058
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN CANPOLAT, PROF. DR. NİHAL DOĞRUÖZ GÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, kalsiyum karbonatı çökeltme yetenekleri ile karakterize edilen bakteriler kullanılarak dayanıklılık etkilerine maruz bırakılan çimento harcı örneklerinin bakteriyel iyileşme sürecini incelemeyi amaçlamaktadır. Sporosarcina pasteurii, bakteriyel iyileşme için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışma, S. pasteurii performansını mağaralardan izole edilen beş bakteri suşu (Viridibacillus arenosi, Streptomyces spororaveus, Bacillus zhangzhouensis, Stenotrophomonas rhizophila ve Serratia quinivorans) ile karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Çimento harcı örnekleri, mikro çatlaklar oluşturmak için yüksek sıcaklıklara ve donma-çözülme etkilerine maruz bırakıldı. Mikro çatlaklar ayrıca eğilme dayanımı yükleri uygulanarak gerçekleştirildi. Daha sonra, oluşan mikro çatlaklar, ilk grup için 90 gün boyunca bakteri solüsyonunun püskürtülmesi ve enjeksiyonu kullanılarak iyileştirildi. Kontrol ve iyileştirilmiş örnekler, eğilme ve basınç dayanımı, su emilimi, kılcal su emilimi ve ultrasonik darbe hızı (UPV) testleri kullanılarak gerçekleştirildi. Bakteriyel iyileşme ürünlerini değerlendirmek için mikro yapısal analiz de yapıldı. Daha sonra, çeşitli bakteri etkinliklerini karşılaştırmak için bu testlerin sonuçları kullanılarak istatistiksel analiz gerçekleştirildi. İstatistiksel analiz sonucunda, Stenotrophomonas rhizophila için istatistiksel analizde elde edilen toplam etkinlik puanları 119, Viridibacillus arenosi için 112 ve S. pasteurii için 105 oldu. Bu nedenle, Stenotrophomonas rhizophila ve Viridibacillus arenosi diğer bakteri suşlarına kıyasla en iyi iyileşme performansını gösterdi.
Özet (Çeviri)
This research aims to study the bacterial healing process of cement mortar samples exposed to durability effects using bacteria characterized by their ability to precipitate calcium carbonate. Sporosarcina pasteurii is widely used for bacterial healing. This study aims to compare S. pasteurii performance with five strains of bacteria isolated from caves (Viridibacillus arenosi, Streptomyces spororaveus, Bacillus zhangzhouensis, Stenotrophomonas rhizophila and Serratia quinivorans). Cement mortar samples were exposed to high temperatures and freeze-thaw effects to create microcracks. Microcracks were also performed by applying flexural strength loads. Then, the formed microcracks were healed using spraying and injection of the bacterial solution for the first group for 90 days. The control and healed samples were conducted using flexural and compressive strength, water absorption, capillary water absorption, and ultrasonic pulse velocity (UPV) tests. Microstructural analysis was also conducted to evaluate the bacterial healing products. Subsequently, statistical analysis was performed using the results of these tests to compare the various bacteria efficiencies. As a result of the statistical analysis, the total efficiency scores obtained in the statistical analysis for Stenotrophomonas rhizophila were 119, 112 for Viridibacillus arenosi, and 105 for S. pasteurii. Thus, Stenotrophomonas rhizophila and Viridibacillus arenosi showed the best healing performance compared to the other bacteria strains.