Kırsal alan hassasiyetlerinin afet sonrası yeni yerleşmelerinde irdelenmesi: Ayvacık/Çanakkale örneği
Examination of rural areas' sensitivities in post-disaster new settlements: The case of Ayvacik/Çanakkale
- Tez No: 941073
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZYETGİN ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ülkemiz bulunduğu coğrafi konum ve jeolojik yapısı nedeniyle çeşitli doğal olaylara maruz kalmakta, kırsal ve kentsel alanlarda yapılaşma sorunları ile birlikte bu doğal olaylar afetlere dönüşmekte ve büyük kayıplar yaşanmaktadır. Yaşanan kayıpların azaltımı ve yönetimi amacıyla çeşitli kanun ve yönetmelikler yer almaktadır. Ülkemiz için önemli gelir ve işgücü getirisi olan kırsal alanlarda önemli ölçüde meydana gelen çeşitli afetlerden etkilenmektedir. Bu nedenle araştırmada kırsal alanlarda afetlerin etkisi, zarar azaltma ve iyileşme kapasitesinin geliştirilmesi için kırsal yapılaşma odağında çalışılarak alana katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Araştırmada yakın zamanda 6 Şubat 2017 tarihinde Çanakkale Ayvacık ilçesi kırsalında yaygın etki gösteren deprem doğal olayı bağlamında kırsalda yaşanan yıkım, sosyal hayatın etkilenmesi ve iyileşme çalışmalarının neden olduğu durumlar Tuzla köyü ve Yukarıköy örneklerinde karşılaştırılarak incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda kırsal dokunun korunduğu, yerel halkın günlük ihtiyaçlarına cevap verebilen afete karşı dayanıklı kırsal tasarıma ilişkin temel ilkeler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to its geographical location and geological structure, our country is exposed to various natural events, and these natural events turn into disasters in rural and urban areas with construction problems and major losses are experienced. Various laws and regulations are in place for the purpose of reducing and managing the losses experienced. Rural areas, which provide significant income and labor income for our country, are significantly affected by various disasters that occur. Therefore, the aim of the research is to contribute to the field by working on the effects of disasters in rural areas, reducing damage and improving recovery capacity by focusing on rural construction. In the research, the destruction experienced in rural areas, the impact on social life and the situations caused by the recovery works in the context of the earthquake natural event that had widespread effects in the rural area of Ayvacık district of Çanakkale on February 6, 2017 were examined by comparing the examples of Tuzla village and Yukarıköy. As a result of the examinations, the basic principles regarding disaster-resistant rural design that protects the rural texture and meets the daily needs of the local people were determined.