Kadınların pap smear yaptırma durumu: Umut ve yaşam doyumunun etkisi
Women's pap smear status: The effect of hope and life satisfaction
  1. Tez No: 941081
  2. Yazar: AYŞE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER İLÇİOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ SUNA UYSAL YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KOCAELİ SAĞLIK VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, pap smear testi yaptırma durumlarının umut ve yaşam doyumuna etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı -kesitsel nitelikte yapılmıştır. Çalışmaya Kocaeli Şehir Hastanesi Kadın Doğum Polikliniklerinde bulunan 263 kadın katılmıştır. Araştırmada verilerin toplanmasında kadınların sosyodemografik özellikleri ve pap smear alınması ile ilgili toplam 11 adet sorudan oluşan demografik bilgi formu, Yaşam Doyum Ölçeği ve Sürekli Umut Ölçeği kullanılmıştır. Bu çalışmada elde edilen veriler bilgisayarda IBM SPSS İstatistikleri for Windows, sürüm 22.0 (SPSS INC., Chicago, IL, ABD) kullanılarak elde edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen kadınların tanımlayıcı özelliklerini belirlemek amacıyla analizin frekans ve yüzdesinden, ölçeğin kontrolünde ise ortalama ve standart sapma istatistiklerinden yararlanılmıştır. Çalışma değişkenlerinin normal dağılıp dağılmadığını belirlemek için Skewness (çarpıklık) ve Kurtosis (basıklık) değerleri incelendi.
Özet (Çeviri)
This descriptive cross-sectional study was conducted to examine the effect of having a pap smear test on hope and life satisfaction. A total of 263 women in Kocaeli City Hospital Obstetrics and Gynecology Outpatient Clinics participated in the study. A demographic information form consisting of a total of 11 questions about the sociodemographic characteristics of women and pap smear collection, LLS and ESS were used to collect data. The data obtained in this study were analyzed using IBM SPSS Statistics for Windows, version 22.0 (SPSS INC., Chicago, IL, USA). Frequency and percentage statistics were used to determine the descriptive characteristics of the women included in the study, and mean and standard deviation statistics were used to control the scale. Skewness and Kurtosis values were analyzed to determine whether the study variables were normally distributed.