Türkiye'de dış ticaret ile iktisadi büyüme arasındaki ilişki
Relationship between foreign trade and economic growth in Türkiye
  1. Tez No: 941110
  2. Yazar: RIDVAN HALİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ DİLARA DERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası Ticaret, Economics, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Küreselleşen dünyada, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için kritik bir ekonomik sorun olan dış ticaret açığı ve bu açığa neden olan faktörler, araştırmalara konu olmuş ve günümüzde de olmaya da devam etmektedir. Gelişmekte olan ülkelerin üretimdeki dışa bağımlı yapısı nedeniyle bu ülkelerin artan dış ticaret açığı ile birlikte büyüdüğü gözlemlenmektedir. Çalışmanın amacı ekonomik büyüme ile dış ticaret dengesi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Birinci bölümde dış ticaret teorisi ve dış ticaretin gelişimine yer verilmiş, ikinci bölümde ekonomik büyüme teorisi paylaşılarak dış ticaret ile ekonomik büyüme ilişkisi açıklanmıştır. Son bölümde ise Türkiye'de 2006; Q1- 2023; Q3 döneminde dış ticaret ile büyüme arasındaki ilişki araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, the foreign trade deficit, which is a critical economic problem for developing countries like Turkey, and the factors that cause this deficit have been the subject of researches Due to the externally dependent production structure of developing countries, it is observed that these countries are growing with an increasing foreign trade. The aim of the study is to examine the relationship between economic growth and foreign trade balance. In the first part, foreign trade theory and the development of foreign trade are shared, and in the second part economic growth theory is shared and the relationship between foreign trade and economic growth is explained. In the last part the relationship between foreign trade and economic growth in Turkey in the period 2006; Q1- 2023; Q3 is investigated.