Van Gölü'nde Osmanlı şirketinin vapur işletmeciliği teşebbüsleri
Attemptsof steamboat transportation on the lake Van by the company Ottoman
- Tez No: 94113
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM AYKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Ulaşım, History, Transportation
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Van Gölü'nde vapur taşımacılığına girişen“Osmanlı Şirketi ”nin faaliyetlerinin ortaya koyulmasını amaçlayan bu çalışma, bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte Van Gölü hakkında genel bir bilgi verilmiş ve tarih boyunca Van Gö lü'ndeki taşımacılık ve bu taşımacılığın gerekliliğine temas edilmiştir. Birinci bölümde imtiyaz elde eden kişilerin şirketi kurmaları, sözleşme ve şart name oluşturmaları ve bu sözleşmenin devlet tarafından incelenerek kabul edilmesi konusu incelenmiştir. İkinci bölümde Osmanlı Şirketi'nin sözleşmesi, şartnamesi ve şirket iç tüzüğü maddeleriyle beraber verilmiş ve şirketin faaliyete geçmesi için yapılan resmi işlem ler üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise imtiyazın iptal edilmesi incelenmiştir. Önc elikle devletin vapur taşımacılığını kendi tekeline alması ve daha sonra da şirket sahip lerine tazminat ödenmesi konuları sırasıyla ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study which aims to bring into being the activities of Company Ottoman that undertakes the steamboat transportation on the Lake Van, is consist of an introduction part and three other parts. In the introduction part, a general information about the Lake Van is given and the transportation on the Lake Van and its necessity in the course of history is touched on. In the first part the constitution of the company by privileged people, their formation of agreement and contract, and the acceptance of this contract by making examinations by the government is dwelled upon. In the second part Company Ottomans agreement, contract and company standing orders are given item by item and the official processes which are made to have the company come into action, are emphasized. Lastly, in the third part of the study, the cancellation of the privilege is examined. First, the subjects of monopolization of the steamboat transportation by the government and then its paying of a compensation to the owners of the company, are worked on respectively.