Kurtubî'nin tefsirinde Kur'ân-ı Kerîm'i okuma ile ilgili izahlar
Explanations about reading Qur'an in Qurtubi's tafsir
  1. Tez No: 941149
  2. Yazar: MUSTAFA EMRE GEMALMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİFE VİLDAN GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, Endülüs'ün önemli müfessirlerinden biri olan Kurtubî'nin tefsirinde yer alan Kur'an okumaya yönelik açıklamaları kıraat ilmi açısından değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın temel kaynağı olan el-Câmiʿ li-aḥkâmi'l-Ḳurʾân, yalnızca bir tefsir eseri olmanın ötesinde kıraat, hadis ve fıkıh gibi İslamî ilimlere dair çok yönlü bilgiler sunmaktadır. Araştırmanın ilk bölümünde Kurtubî'nin hayatı, ilmî ve ahlakî kişiliği ele alınmış ve onun İslam düşünce tarihindeki etkisine temas edilmiştir. İkinci bölümde mukaddimesinde detaylı olarak ele aldığı Kur'an okumaya, öğrenmeye ve onunla amel etmeye dair bilgiler incelenmiş, Kur'an okumanın faziletlerine dair rivayetler aktarılmıştır. Yine bu bölümde Kur'an'ın nasıl okunması gerektiği ve tilâvet âdâbı ile ilgili konulara dair Kurtubî'nin özgün yorumları ve bunların kıraat ilmine olan katkıları açıklanmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde ise Kur'an okumayı ifade eden kavramlar hakkında Kurtubî tefsirinde geçen izahlar ele alınmıştır. Bu bağlamda ilgili tefsirle bazı tefsir kaynaklarında bulunan yorumlar karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular, Kurtubî'nin yalnızca bir müfessir değil, aynı zamanda kıraat ilmi açısından önemli bir otorite olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, müfessirin Kur'an okumaya dair görüşlerinin günümüz tefsir ve kıraat çalışmalarına ışık tutacak nitelikte olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the explanations of Qur'anic recitation in the tafsir of Kurtubi, one of the prominent mufassirs of Andalusia, from the perspective of the science of qira'at. The research thoroughly examines Kurtubi's life, scholarly and moral personality, and provides an in-depth analysis of his place and influence in Islamic thought. The primary source of the study, el-Câmiʿ li-aḥkâmi'l-Ḳurʾân, offers multifaceted insights into various Islamic sciences such as tafsir, qira'at, hadith, and fiqh, going beyond the scope of a mere tafsir work. In the first section of the study, Kurtubi's introduction to the Qur'an, its recitation, learning, and its application in practice, as discussed in his preface, is analyzed. The virtues associated with the Qur'an are also presented through narrations. Furthermore, Kurtubi's unique interpretations and contributions to the science of qira'at regarding how the Qur'an should be read, the importance of adhering to the etiquette of recitation, and the respect and reverence required during reading are explored. In the final section of the study, definitions and explanations related to the concept of qira'at and its various types are discussed within the context of the tafsir and other sources that form the basis of this work. The findings reveal that Kurtubi is not only a mufassir but also an important authority in the field of qira'at science. The study demonstrates that the mufassir's views on qira'at have significant relevance for contemporary tafsir and qira'at studies.