Türkiye'deki Müzik Öğretmenlerinin Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) Öz Yeterliklerinin Belirlenmesi ve Değerlendirilmesi (Bir Delphi Çalışması)
Determination and Evaluation of Music Teachers' Self-Efficacy in Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) in Türkiye (A Delphi Study)
- Tez No: 941150
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKKAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'deki müzik öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi (TPAB) öz yeterliklerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmada, karma yöntem araştırmaları içinde yer alan keşfedici sıralı desen kullanılmıştır. Çalışma önce nitel, sonra nicel veri toplama ve analiz sürecini içermektedir. Bu doğrultuda araştırma, üç aşamada gerçekleştirilmiş olup; birinci aşamada müzik öğretmenlerinin ve akademisyenlerin, bir müzik öğretmeninde bulunması gereken teknolojik pedagojik alan bilgisi (TPAB) yeterliklerine ilişkin görüşleri incelenmiştir. Birinci aşamada, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışması deseni kullanılarak, 35 müzik öğretmeni ve 32 akademisyenin görüşlerine dayalı TPAB yeterliklerinin genel çerçevesi oluşturulmuştur. Verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Bulgular incelendiğinde AB, PB, TAB ve PAB alt boyutlarında fazla yeterlik maddesi göze çarparken, TPB ve TPAB alt boyutlarında daha az yeterlik maddesi ortaya çıkmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında, müzik öğretmenlerinde bulunması gereken TPAB yeterliklerini belirlemek amacıyla Delphi tekniği yapılmıştır. Bu aşamaya 37 akademisyen katılım sağlamış olup, madde havuzunda bulunan 89 TPAB yeterlik maddesi akademisyenlerin görüşüne sunulmuştur. Bu aşamanın analizleri verilerin dağılımı ve uzlaşma derecelerine bakılarak yapılmıştır. Delphi süreci sonunda toplam 30 yeterlik maddesi üzerinde görüş birliği sağlanmıştır. Üçüncü aşamada,“Müzik Öğretmenliği TPAB Öz Yeterlik Ölçeğinin”geliştirilmesi ve müzik öğretmenlerinin TPAB öz yeterliklerinin belirli değişkenlere göre değerlendirilmesi süreçlerine odaklanılmıştır. Bu aşamada nicel araştırma desenlerinden biri olan tarama deseni kullanılmıştır. Ölçek geliştirme sürecinde 420 müzik öğretmeninden veriler toplanmış olup; açımlayıcı faktör analizi sonrası 27 madde ve üç alt boyuttan oluşan“Müzik Öğretmenliği TPAB Öz Yeterlik Ölçeği”geliştirilmiştir. Geliştirilen ölçek 286 müzik öğretmenine uygulanmış ve belirli değişkenlere göre değerlendirilerek Cronbach Alfa katsayısı 0,94 olarak bulunmuştur. Ardından veriler analiz edilerek kodlanmış ve SPSS 22.0 paket programına girilmiştir. Bu süreçte verilere yönelik Kolmogorov-Smirnov / Shapiro-Wilk normallik testi uygulanmıştır. Verilerin normal dağılım göstermediği tespit edilmiş olup, non-parametrik testlerden Mann- Whitney U Testi ve Kruskal-Wallis H testlerinden yararlanılmıştır. Bulgular incelendiğinde, araştırmaya katılan müzik öğretmenlerinin TPAB öz yeterlikleri olumlu yönde olduğu ancak bu yeterliklerin henüz yüksek düzeyde olmadığı tespit edilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda cinsiyet değişkenine göre; AB, TB, TAB, TPB ve TPAB alt boyutlarında, erkek öğretmenlerin ortalama puanlarının kadınlardan anlamlı derecede daha yüksek olduğu, yaş değişkenine göre; PB ve TPB alt boyutlarında, daha yaşlı öğretmenlerin genç öğretmenlere göre anlamlı derecede daha yüksek puan aldıkları tespit edilmiştir. Eğitim düzeyleri değişkenine göre ise anlamlı bir fark bulunamamıştır. Hizmet süresi degişkenine göre; PB, PAB ve TPB alt boyutlarında, uzun süreli hizmet süresine sahip öğretmenlerin anlamlı derecede daha yüksek puana sahip oldukları tespit edilmiştir. Çalışılan yerleşim yeri değişkenine göre ise anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bilgisayar kullanım sürelerine göre; PAB, TB, TAB ve TPAB alt boyutlarında daha uzun süre bilgisayar kullanan katılımcıların anlamlı derecede daha yüksek puana sahip oldukları ve AB, TB, TAB, TPB ve TPAB alt boyutlarında, bilgisayar kullanım seviyesi arttıkça, bireylerin genel öz yeterlik algılarının yükseldiği görülmektedir. Araştırmanın sonunda, bulgulara bağlı olarak müzik öğretmenliği eğitim programına, meslek içi programlara ve bu alanda çalışma yapmak isteyen araştırmacılara çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine and evaluate the technological pedagogical content knowledge (TPACK) self-efficacy of music teachers in Türkiye. In this study, exploratory sequential design, which is included in mixed method research, was used. The study includes first qualitative and then quantitative data collection and analysis process. In this direction, the research was carried out in three stages; in the first stage, the views of music teachers and academicians on the technological pedagogical content knowledge (TPACK) competencies that a music teacher should have were examined. In the first stage, using the case study design, which is one of the qualitative research methods, the general framework of TPACK competences based on the opinions of 35 music teachers and 32 academicians was formed. Descriptive analysis method was used to analyse the data. When the findings were analysed, more competency items were found in the sub-dimensions of CK, PC, PCK and PCK, while fewer competency items were found in TPK and TPACK sub-dimensions. In the second stage of the research, Delphi technique was used to determine the TPACK competences that music teachers should have. 37 academicians participated in this stage and 89 TPACK competence items in the item pool were presented to the opinions of academicians. The analyses of this stage were made by looking at the distribution of the data and the degree of consensus. At the end of the Delphi process, consensus was reached on a total of 30 competence items. In the third stage, the development of the 'Music Teaching TPACK Self-Efficacy Scale' and the evaluation of music teachers' TPACK self-efficacy according to certain variables were focused on. At this stage, survey design, which is one of the quantitative research designs, was used. In the scale development process, data were collected from 420 music teachers and 'Music Teaching TPACK Self-Efficacy Scale' consisting of 27 items and three sub-dimensions was developed after exploratory factor analysis. The developed scale was applied to 286 music teachers and evaluated according to viii certain variables and Cronbach's alpha coefficient was found to be 0.94. Then, the data were analysed, coded and entered into SPSS 22.0 package programme. In this process, Kolmogorov-Smirnov / Shapiro-Wilk normality test was applied to the data. It was determined that the data did not show normal distribution and Mann-Whitney U Test and Kruskal-Wallis H tests were used as non-parametric tests. When the findings were analysed, it was determined that the TPACK self-efficacy of the music teachers participating in the research was positive, but these competencies were not yet at a high level. As a result of the evaluations, according to the gender variable; it was determined that the average scores of male teachers were significantly higher than female teachers in the sub-dimensions of AB, TB, TAB, TPB and TPACK, and according to the age variable; in the sub-dimensions of PC and TPB, older teachers scored significantly higher than younger teachers. No significant difference was found according to the education level variable. According to the variable of length of service; it was found that teachers with a long service period had significantly higher scores in the sub-dimensions of PCK, PCK and TPK. No significant difference was found according to the working place variable. According to the duration of computer use; it is seen that the participants who use computers for a longer period of time have significantly higher scores in the sub-dimensions of PCK, TB, TAB and TPACK, and in the sub-dimensions of AB, TB, TAB, TPB and TPACK, as the level of computer use increases, the general self-efficacy perceptions of individuals increase. At the end of the study, depending on the findings, various suggestions were made to the music teacher education programme, in-vocational programmes and researchers who want to study in this field.