İlkokulda oynatılan eğitsel oyunların çocukların sosyal katılım becerileri üzerine etkisi
The effect of educational games on children's social participation skills in primary school
  1. Tez No: 941157
  2. Yazar: YUNUS EMRE KAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SAMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ilkokulda oynatılan eğitsel oyunların çocukların sosyal katılım becerileri üzerine etkisini incelemektir. Araştırma nicel araştırma yöntemine dayalı olarak yürütülmüştür. Araştırmanın deseni ön test- son test, kontrol gruplu yarı deneysel desendir. Araştırma kapsamındaki veriler sosyal katılım ölçeği kullanılarak toplam 197 ilkokul 4.sınıf öğrencisinden elde edilmiştir. Elde edilen veriler nicel araştırmalarda kullanılan SPSS veri analiz programından faydalanılarak analiz edilmiştir. İlkokulda oynatılan eğitsel oyunların, öğrencilerin sosyal katılım beceri düzeyleri üzerindeki etkisini, sosyal katılım becerileri ile çocukların derslere olan ilgi ve algılarını ortaya koymayı amaçlayan bu çalışmada, ilkokul öğrencilerinin sosyal katılım ölçeğinin maddelerine verdikleri cevaplara göre bulgular analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre deney ve kontrol grubu öğrencileri ön test ve son test puanları arasında deney grubu öğrencileri lehine anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgu ilkokul dördüncü sınıfta oynatılan eğitsel oyunların, öğrencilerin sosyal katılım becerileri üzerinde önemli bir etkisinin olduğunu göstermektedir. Araştırmada elde edilen veriler, ilkokulda oynatılan eğitsel oyunların, öğrencilerin sosyal katılım becerileri üzerinde etkili olduğu sonucunu ortaya koymaktadır. Araştırma sonuçları ilkokul dördüncü sınıflarda eğitsel oyunlarla derslerin işlenmesinin öğrencilerin sosyal katılım becerilerini olumlu yönde etkilemesinin yanında aynı zamanda onların iletişim, sınıf ve okul kurallarına uyma, yardımlaşma ve oyun oynayan arkadaş gruplarına gönüllü olarak katılarak sosyal becerilerini geliştirdiğini de göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the effect of educational games played in primary school on children's social participation skills. The research was conducted according to the quantitative research method. The research design is a quasi-experimental design with pretest-posttest-control group. The data within the scope of the research were obtained from 197 4th grade students who were collected using the social participation skills scale. The data obtained were analysed and presented in the SPSS analysis programme used in quantitative research. In this study, which aims to reveal the effect of educational games played in primary school on students' social participation skill levels, social participation skills and children's interest and perceptions in lessons, the findings were analyzed according to the answers given by primary school students to the items of the social participation scale. According to the findings, significant statistical differences were found between the pre-test and post-test scores of the fourth grade experimental and control group students in favor of the experimental group students. This finding shows that educational games played in the fourth grade of primary school have a significant effect on students' social participation skills. According to the data obtained in the research, it is concluded that educational games played in primary school are very important for students' social participation skills by taking place in the curriculum education and making them more actively participate in the learning and teaching processes. The results of the research show that teaching lessons with educational games in primary school fourth grades not only positively affects students' social participation skills, but also improves their social skills such as communication, obeying classroom and school rules, cooperation and voluntary participation in groups of friends playing games.