Yüzme sporuyla ilgilenen sporcuların farklı değişkenler açısından sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum düzeyinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the stress coping styles of football referees and their happiness levels
  1. Tez No: 941163
  2. Yazar: HARUN KENDİRLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜDAVERDİ MAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Araştırmanın hedefi yüzme sporuyla ilgilenen sporcuların sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum düzeylerinin yaş, spor yılı, beslenme biçimi ve cinsiyet değişkenlerine göre karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya gönüllülük ile katılmayı kabul eden 375 lisanslı yüzücü sporcudan oluşmaktadır. Sporcuların sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum seviyesinin tespit etmek için“Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği”(SBİTÖ) ve demografik değişkenler için“Kişisel Bilgiler Formu”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin dağılım değerleri Kolmogorov-Smirnov testi ile kontrol edilmiş ve veriler normal dağılım gösterdiği için bağımsız gruplar için Independent-Sample T-Analizi üç ve daha fazla değişken için Tek Yönlü Varyans testi, sonucunda oluşan farkın kaynağını belirlemek için Post-Hoc Tukey testinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The speed of the study is to compare the attitude levels of athletes and athletes towards healthy nutrition according to age, sports program, diet and gender variables. The study consists of 375 licensed swimmers who accepted to participate voluntarily. In order to determine the attitude level of athletes towards healthy nutrition,“Attitude Scale Towards Healthy Nutrition”(SMIT) and“Personal Information Form”were used for demographic variables. The distribution values obtained were checked with Kolmogorov-Smirnov test and the data were used for normal distribution, Independent-Sample T-Analysis for independent groups, One-Way Variance test for three and more variables, and Post-Hoc Tukey test to determine the distribution of the resulting difference.