Üniversite öğrencilerinin yabancı dile yönelik kalıplaşmış düşünceleri ve akademik motivasyonlarına etkisi
University students' stereotypes of foreign language and its effect on their academic motivation
- Tez No: 941194
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN SEYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kalıplaşmış düşünceler, bireylerin belirli bir konuya ya da duruma yönelik önceden şekillenmiş, genellikle sorgulanmadan kabul edilen inanç ve yargılarını ifade eder ve bu düşünce kalıpları, yabancı dil öğrenme sürecinde hem öğrenenlerin dil becerilerini geliştirme motivasyonlarını hem de eğitime olan genel yaklaşımlarını önemli ölçüde etkileyebilir. Özellikle yabancı dil eğitimi bağlamında, öğrencilerin dile, öğretim yöntemlerine, öğretmene ya da kendi yeterliliklerine ilişkin sahip oldukları kalıplaşmış düşünceler, akademik motivasyonun şekillenmesinde belirleyici bir rol oynayabilir. Bu nedenle, bu çalışmada öğrencilerin yabancı dile yönelik kalıplaşmış düşünceleri ve akademik motivasyonları çeşitli değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğinin ve kalıplaşmış düşüncelerinin akademik motivasyonlarını yordayıp yordamadığının ortaya konması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda verilerin toplanması için“Yabancı Dile Yönelik Kalıplaşmış Düşünceler Ölçeği”ve“Akademik Motivasyon Ölçeği”kullanılmış ve çalışmaya Kastamonu Üniversitesinde yabancı dil dersi gören 523 öğrenci katılmıştır. Elde edilen verilerle öncelikle değişkenleri ölçmek amacıyla SPSS 23 Paket programı ile gerekli faktör, varyans ve regresyon analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; öğrencilerin yabancı dile yönelik kalıplaşmış düşüncelerin ve cinsiyet, ailede yabancı dil bilme, yabancı dil dersi alma yılı, uyruk, bölüm, sınıf, yabancı dil olarak İngilizce dersi alma, İngilizce harici bir yabancı dil dersi alma, İngilizce harici ikinci bir yabancı dil dersi alma değişkenlerine göre anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin akademik motivasyonları ve cinsiyet ve bölüm değişenleri arasında istatistiksel bir fark olduğu, ailede yabancı dil bilme, yabancı dil dersi alma yılı, uyruk, sınıf, yabancı dil olarak İngilizce dersi alma, İngilizce harici bir yabancı dil dersi alma, İngilizce harici ikinci bir yabancı dil dersi alma değişkenleri arasında anlamlı bir fark olmadığı anlaşılmıştır. Buna ek olarak öğrencilerin yabancı dile yönelik kalıplaşmış düşüncelerinin akademik motivasyonlarını yordamadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Stereotypical beliefs refer to individuals' pre-formed, often unquestioned convictions and judgments regarding a particular subject or situation, and these cognitive patterns can significantly influence both learners' motivation to develop language skills and their overall approach to education in the process of foreign language learning. Particularly in the context of foreign language education, students' stereotypical beliefs regarding the language itself, teaching methods, instructors, or their own competencies could play a crucial role in shaping academic motivation. Therefore, this study aims to examine whether students' stereotypical beliefs about foreign languages and their academic motivation differ according to various variables and whether these beliefs predict their academic motivation. For this purpose, the“Stereotypical Beliefs about Foreign Languages Scale”and the“Academic Motivation Scale”were used to collect data, and the study sample consisted of 523 students enrolled in foreign language courses at Kastamonu University. In order to analyze the data, factor, variance, and regression analyses were conducted using the SPSS 23 software package. The findings revealed that students' stereotypical beliefs about foreign languages significantly differed according to variables such as gender, the presence of a family member who speaks a foreign language, number of years studying a foreign language, nationality, department, year of study, whether they took English as a foreign language, whether they took a foreign language course other than English, and whether they took a second foreign language course other than English. Regarding academic motivation, significant differences were found only in relation to gender and department, while no significant differences were observed regarding other variables such as the presence of a family member who speaks a foreign language, number of years studying a foreign language, nationality, year of study, whether students took English as a foreign language, another foreign language apart from English, or a second foreign language apart from English. Additionally, it was concluded that students' stereotypical beliefs about foreign languages did not predict their academic motivation.