Uzaktan eğitim yolu ile sosyal hizmet eğitimi alan öğrencilerin uygulama süreçlerinin değerlendirilmesi
An evaluation of the field education processes of social work students engaged in distance learning
  1. Tez No: 941196
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMRE BOLGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Uzaktan eğitim geleneksel eğitimle karşılaştırıldığında avantajlar sağladığı gibi dezavantajlar da içermektedir. Bu araştırmanın temel amacı uzaktan eğitimle verilen sosyal hizmet eğitimi kapsamında uygulama kurum danışmanlığı yapan meslek elemanlarının sosyal hizmette uzaktan eğitime dair değerlendirmelerini belirlemektedir. Araştırma niceliksel yöntemle tasarlanmıştır. Araştırma evrenini uzaktan eğitimle sunulan sosyal hizmet programlarında eğitim almakta olan öğrencilerin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde gerçekleşen uygulamalarına danışmanlık yapan meslek elemanları oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında evrenin tamamına erişilmesi hedeflenmiştir. Toplamda 109 meslek elemanı araştırmaya katılmıştır. Araştırma verileri bir anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma verilerinin işlenmesi ve çözümlenmesi sürecinde IBM SPSS 27.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, uzaktan eğitimin erişilebilirlik ve esneklik gibi avantajlarının yanı sıra, özellikle pratik becerilerin kazanılması ve mesleki yeterliliklerin geliştirilmesi açısından ciddi zorluklar taşıdığını göstermektedir. Bu bulgular, sosyal hizmet eğitiminin teorik ve pratik bileşenlerinin dengeli bir şekilde harmanlanmasının ne kadar kritik olduğunu bir kez daha vurgulamaktadır. Sonuç olarak, uzaktan eğitimin sosyal hizmet eğitiminde taşıdığı potansiyel avantajların yanı sıra, özellikle pratik becerilerin kazanılması ve mesleki yeterliliklerin geliştirilmesi açısından ciddi sınırlılıklar taşıdığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Distance education, when compared to traditional education, offers both advantages and disadvantages. The primary aim of this research is to determine the evaluations of professionals who provide consultancy in practice institutions within the scope of social work education provided through distance education. The research was designed using a quantitative method. The research population consists of professionals who provide consultancy to students enrolled in social work programs offered through distance education during their internships within the Ministry of Family and Social Services. The study aimed to reach the entire population, and a total of 109 professionals participated in the research. The research data were collected through a questionnaire, and IBM SPSS 27.0 software was used for data processing and analysis. The findings of the research indicate that while distance education offers advantages such as accessibility and flexibility, it also presents significant challenges, particularly in acquiring practical skills and developing professional competencies. These findings once again emphasize how critical it is to balance the theoretical and practical components of social work education. In conclusion, while distance education has potential advantages in social work education, it also carries significant limitations, particularly in terms of acquiring practical skills and developing professional competencies.