Beyin metastazlarında uygulanan düzlemsel ve düzlemsel olmayan stereotaktik radyoterapi planlarının gradyan indeks analizi
Gradient index analysis of coplanar and non-coplanar stereotactic radiotherapy plans for brain metastasis
- Tez No: 941198
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM GÜLCE ÇOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kranial metastazlara yönelik stereotaktik radyoterapi (SRT) uygulamalarında düzlemsel ve düzlemsel olmayan planlama teknikleri kullanılmaktadır. Düzlemsel olmayan planlama, hedef hacmin dışında hızlı doz düşüşü sağlayarak normal beyin dokusunun daha iyi korunmasına olanak tanımaktadır. Hedef hacim dışındaki hızlı doz düşüşünü niceliksel olarak tanımlamak için“doz gradient index”parametresi kullanılır. Bu çalışmada 15 adet beyin metastazlı hastaya yapılan düzlemsel ve düzlemsel olmayan SRT planlarının doz gradyan indeks değerleri karşılaştırılmıştır. Metastatik lezyonlara yönelik düzlemsel ve düzlemsel olmayan SRT planları Monte Carlo algoritması kullanılarak planlanmıştır. Doz sarımları benzer olacak şekilde planlama yapılmıştır. Tüm hastalarda 3 fraksiyonda 24 Gy doz şeması tercih edilmiştir. Her plan için Dmax, beyin - GTV (Gross Tümör Volüm) dozları V20Gy veV23Gy ile gradyan indeks değerleri hesaplanmıştır. İstatistiksel kıyaslama için paired sample T test kullanılmış olup anlamlılık için p değeri
Özet (Çeviri)
Coplanar and non-coplanar planning techniques are used in stereotactic radiotherapy (SRT) applications for cranial metastases. Non-coplanar planning provides rapid dose reduction outside the target volume, allowing better protection of normal brain tissue. The“gradient index”parameter is used to quantitatively define the rapid dose reduction outside the target volume. In this study, the gradient index values of coplanar and non-coplanar SRT plans applied to 15 patients with brain metastases were compared. Coplanar and non-coplanar SRT plans were planned using the Monte Carlo algorithm. 24 Gy dose scheme in 3 fractions was preferred in all patients. Dmax, brain-GTV doses V20Gy and V23Gy and gradient index values were calculated for each plan. Pairedsample T test was used for statistical comparison and p value