Bağımsız düzenleyici kurumlar ve Türkiye'deki gelişimleri
Independent regulatory agencies and their development in Türkiye
  1. Tez No: 941199
  2. Yazar: NALAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ŞAHİN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Dünyada kamu yönetiminin yeniden yapılandırılması ile ilgili yaşanan gelişmelere paralel olarak Türkiye' de de 1980 yıllardan itibaren bir yönetişim aracı olan bağımsız düzenleyici kurumlar oluşturulmaya başlanmıştır. Süreç içerisinde bu kurumlar, Türkiye' de yerleşik bir hal almışlardır. Ancak tarihsel süreçte pek çok hukuksal değişikliğe maruz kalan bu kurumların sahip olduğu özellikler, hem tarihsel olarak hem de sektörel bazda değişimler göstermişlerdir. İşlevini tamamlayıp kapatılanlar da olmuştur. Bu çalışmanın amacı, yönetişim anlayışının bir sonucu olarak ilk kez Amerika Birleşik Devletleri' nde ortaya çıkarak dünya genelinde yaygınlaşan bağımsız düzenleyici kurumların ortaya çıkış sürecini, özelliklerini, türlerini, güçlü ve zayıf yönlerini ortaya koymak; Türkiye' de doktrinde ve mevzuatta bağımsız düzenleyici kurum olarak bilinen kurumları, ilk kuruldukları günden itibaren gösterdikleri gelişim, yönetsel yapı içerisindeki yerleri, kuruluş gerekçeleri ve tarihçeleri açısından incelemek; halen varlığını sürdürenlerin yapısal ve işlevsel özelliklerini ve denetlenmelerini mevzuat ışığında değerlendirmek; Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişten önceki ve sonraki durumları hakkında karşılaştırılmalı bir çözümleme yapmaktır. Bu kapsamda on dört kurumun tarihsel gelişimi, mülga ve mer'i mevzuat ile doktrin ışığında incelenmiştir. Çalışmanın yürütüldüğü sırada gerek yasama organınca gerekse Anayasa Mahkemesi' nce gerçekleştirilmekte olan mevzuat değişiklikleri de izlenmiştir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin bağımsız düzenleyici kurumlarda yarattığı değişikliler de göz önünde bulundurularak, bu kurumların daha işlevsel ve bağımsız bir yapı kazanmalarına yönelik bir takım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
in parallel with the developments in the restructuring of public administration ın the world, independent regulatory agencies, as a governance tool, have been established also in Turkey since the 1980s. in the process, the institutions have become entrenched in Turkey. However, the characteristics ofthe institutions, which have been subject to many juridical changes throughout the historical process, have changed both historically and on a sectoral basis. There have also some that completed their functions and were closed down. The aim of this study is to reveal the emergence process, characteristics, types, strengths and weaknesses of independent regulatory agencies, which fırst emerged in the United States of America as a result of the governance approach and became widespread throughout the world; to examine the institutions known as independent regulatory agencies in the doctrine and legislation in Turkey in terms of their development since their establishment, their place in the administrative structure, the reasons for their establishment and their history; to evaluate the structural and functional characteristics and supervision of those that still exist in the light of the legislation; and to make a comparative analysis of their status before and after the transition to the presidential government system. in this context, the historical development of the fourteen institutions has been analyzed in the light of the abrogated legislation, legislation in force and doctrine. During the course ofthe study, legislative amendments being made both the legislature and the Constitutional Court were also monitored. Considering the changes that the presidential government system has brought about independent regulatory agencies, a number of suggestions have been made for these agencies to gain a more functional and independent structure.