Motor olmayan dalgalanmalar değerlendirme (NoMoFa) anketi Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of the non-motor fluctuations assessment (NoMoFa) questionnaire
  1. Tez No: 941206
  2. Yazar: ÇAĞRI CANSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE AYŞE TOKÇAER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Parkinson hastalığının premotor evresi dahil tüm seyri boyunca yaygın olarak meydana gelebilen motor olmayan belirtiler (MOB), motor belirtilere benzer şekilde dalgalanabilmektedir. Bu çalışmanın amacı motor olmayan belirtilerdeki dalgalanmaları (MOBD) değerlendiren, orijinal dili İngilizce olan“Non-Motor Fluctuation Assessment (NoMoFA) Questionnaire”anketini Türkçe'ye uyarlamak, geçerlilik ve güvenilirliğini test etmektir. Bu çalışmaya Uluslararası Parkinson ve Hareket Bozuklukları Derneği Parkinson Hastalığı Klinik Tanı Kriterlerine göre İdiyopatik Parkinson Hastalığı tanısı olan hastalar dahil edilmiştir. Çeviri-geri çeviri yöntemi ile Türkçe versiyonu oluşturulan NoMoFA Anketi hastalar tarafından doldurulmuştur. Hasta popülasyonun bir kısmına 7-15 gün sonra anket tekrarı uygulanmıştır. Güvenilirliği değerlendirmek için madde-toplam puan korelasyon analizi, iç tutarlılık ve test-tekrar test analizleri yapılmıştır. Geçerliliğin değerlendirilmesi için doğrulayıcı faktör analizi (DFA) ve açımlayıcı faktör analizi (AFA) uygulanmıştır. Ayrıca Hoehn-Yahr (H&Y) Evreleme Ölçeği, Hareket Bozuklukları Derneği Birleşik Parkinson Hastalığı Değerleme Ölçeği (HBD-BPHDÖ) ve Non-Motor Semptomlar Ölçeği (NMSÖ) ile eş zamanlı geçerlilik değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizde SPSS 29. paket programı kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi tüm analizler için p0,30). AFA'da, toplam varyansın %38,7'sini temsil eden iki faktör elde edildi. Maddelerin faktör yükleri 0,304 ile 0,751 arasındaydı (>0,30). AFA sonuçlarında NoMoFA'nın orijinal validasyon çalışmasına göre bazı farklılıklar tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Non-motor symptoms (NMS), which may occur commonly throughout the course of Parkinson's disease, including the premotor stage, may fluctuate similarly to motor symptoms. The aim of this study is to adapt the“Non-Motor Fluctuation Assessment (NoMoFA) Questionnaire”, which evaluates non-motor fluctuations (NMF) and originally formed English, into Turkish language and to test its validity and reliability. Patients diagnosed with Idiopathic Parkinson's Disease according to the International Parkinson and Movement Disorders Society Parkinson's Disease Clinical Diagnostic Criteria were included in this study. The NoMoFA Questionnaire, whose Turkish version was created using the translation-back-translation method, was filled out by the patients. The questionnaire was repeated 7-15 days later for some of the patient population. For reliability analysis internal consistency, item-total correlation and test-retest analyzes were performed. Confirmatory factor analysis (CFA) and exploratory factor analysis (EFA) were applied to evaluate validity. In addition, concurrent validity was assesed with the Hoehn-Yahr (H&Y) Scale, Movement Disorders Society-Unified Parkinson's Disease Rating Scale (MDS-UPDRS) and Non-Motor Symptoms Questionnaire (NMSQ). SPSS 29 package program was used in statistical analysis. Statistical significance level was accepted as p0,30) except for questions 20 and 25. In EFA, two factors were obtained accounting 38.7% of the total variance. Factor loadings of the items were between 0,304 and 0,751 (>0,30). Some differences were detected in the EFA results compared to the original validation study of NoMoFA.