Determination of curved surface slider behavior under different loading conditions
Farklı yükleme koşulları altında sürtünmeli sarkaç tipi sismik izolatör davranışının belirlenmesi
- Tez No: 941214
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada, farklı yükleme koşulları altında hem çift sürtünme yüzeyli kayıcı izolatörlerin hem de küçük ölçekli kayıcı malzemenin sürtünme katsayısındaki değişimler sistematik olarak incelenmiştir. İlk olarak, gerçekleştirilen aşınma testleri sonrasında izolatör testlerinden ve küçük ölçekli malzeme testlerinden elde edilen sürtünme katsayıları karşılaştırılmıştır. Daha sonra, izolatör ve küçük ölçekli malzeme test sonuçları, hem oda hem de düşük sıcaklık koşullarında gerçekleştirilen döngüsel hareketler altında statik ve dinamik sürtünme katsayılarındaki değişimleri belirlemek için kullanılmıştır. Gerçekleştirilen deneysel çalışmada, yalnızca sıcaklık ve maruz kalma süresi değil, aynı zamanda normal gerilme seviyesi ve yükleme hızı da birer parametre olarak seçilmiştir. Son olarak, küçük ölçekli malzeme test sonuçları vasıtasıyla sismik izolatöre ait sürtünme katsayısını tahmin edebilmek için bir model geliştirilmiştir. Bu çalışmadan elde edilen başlıca sonuçlar şu şekildedir: (i) 1000 m aşınma testlerinden sonra, sismik izolatörün histeretik davranışında bir değişiklik olmadığı görülmüştür. (ii) Düşük sıcaklık testlerinde, kayma arayüzünde oluşan buz tabakasının bir kayganlaştırıcı gibi davranması nedeniyle, hem izolatörün hem de küçük ölçekli malzemenin sürtünme katsayıları, oda sıcaklığında elde edilenlere kıyasla önemli ölçüde azalır. (iii) İzolatör ve küçük ölçekli malzeme testlerinden (aşınma veya döngüsel hareket testleri) elde edilen sürtünme katsayıları, oda sıcaklığında birbirine çok yakındır, ancak düşük sıcaklıklarda farklılık göstermektedirler. (iv) Küçük ölçekli test sonuçları kullanılarak kalibre edilen ve oda sıcaklığında izolatöre ait sürtünme katsayılarını tahmin etmek için önerilen formülasyon, geniş bir aralıktaki yükleme kombinasyonları için oldukça başarılı olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study systematically investigates the variations in friction coefficient of both full-scale double-curved surface sliders and small-scale slider material under different loading conditions. First, wear tests were performed, and the corresponding friction coefficients obtained from full- and small-scale tests were compared. Second, full- and small-scale test results were used to assess the variations in static and dynamic friction coefficients under cyclic motions performed at both room- and low-temperature conditions. In the experimental program, not only the temperature and exposure time but also the normal stress level and the loading velocity were selected as parameters. Finally, a unified model was proposed to estimate the friction coefficient of full-scale isolator by means of small-scale test results. The key findings are as follows: (i) After 1000 m wearing tests, it seen that the hysteretic behavior of full-scale isolator remains unchanged. (ii) In low-temperature tests, due to formation of an ice layer at the sliding interface, which behaves like a lubricant, friction coefficients of both the isolator and the slider reduces substantially compared to ones obtained from room-temperature tests. (iii) Friction coefficients obtained from full- and small-scale tests (either wear or cyclic motion tests) results are very close to each other at room-temperature but not at low-temperature cases. (iv) The proposed formulation, which is calibrated based on small-scale test results, is accurate enough to estimate friction coefficients of full-scale isolator at room-temperature for a wide range of loading combinations.