Konut tercihinin 'Deprem güvenlikli konut' Bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of housing preferance in the context of 'Earthquake safe housing'
- Tez No: 941213
- Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN MİDİLLİ SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Güvenlik; konutta, insanların barınma ihtiyacından sonra karşılanması gereken en temel ihtiyaçlardandır. Deprem ise konut dolayısıyla da insan güvenliğini etkileyen ve ciddi hasarlara neden olan önemli bir afettir. Hasar görebilirliğin azaltılmasının en kolay ve bireysel yolu yer değiştirmektir. İnsanların yer değişimine sebep olan afetler yeni konut tercihinde de etkin rol oynayabilmektedir. Afetler ve özellikle yaşanan son depremler sonrasında kullanıcıların konut tercihlerinde dikkate aldıkları kalite kriterleri ve konuttan beklentileri değişim gösterebilmektedir. Bu bağlamda tez çalışması deprem olgusunun konut tercihini nasıl etkilediğini, depremle birlikte öne çıkan konut kalite kriterlerinin neler olduğunu ve güvenliğin bu kriterler içerisindeki yerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye genelinde konut değişikliğinde bulunan 200 kişiyle görüşme sağlanmıştır. Çalışmanın sonucunda depremin kullanıcılar tarafından yıkım, ölüm, korku ve çaresizlik vb. olarak değerlendirildiği; güvenli konuta ilişkin ise dayanıklı, az katlı, sağlam zemin gibi kalite kriterlerinin öne çıktığı görülmektedir. Kullanıcılar konut güvenliğini çoğunlukla deprem güvenli konuta ilişkin kavramlar üzerinden açıklamıştır. Konut tercihinde; erişilebilirlik, deprem güvenliği ve konut özelikleri etkilidir. Deprem güvenliğine ilişkin kalite kriterlerinden taşıyıcı sistem, bina yaşı, konut ruhsatı ve zemin sağlamlığı ön plana çıkmaktadır. Ayrıca farklı kullanıcı grupları ile konut tercihi arasında ilişki olduğu tespit edilmiştir. Özellikle deprem deneyimi ve yaşanılan yılın deprem algısındaki değişimde etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde kullanıcılarda deprem güvenliğine ilişkin farkındalık oluştuğu ancak deprem güvenli konut kriterlerine dair bilginin yeterli olmadığı görülmektedir. Bu eksikliğin tasarım, uygulama ve denetim ve kullanım aşamasında rolü olan kişilere verilecek eğitimlerle azaltılması mümkündür.
Özet (Çeviri)
Security is one of the most fundamental needs in housing, following the basic requirements of shelter. Earthquakes are primary disasters that threaten housing safety and, by extension, human safety, often resulting in significant damage. One of the simplest and most effective strategies to reduce vulnerability is relocation. Disasters that lead to displacement can also influence the performance and perception of new housing. Particularly after recent earthquakes, users' expectations and quality criteria in housing preferences may undergo significant changes. In this context, this thesis aims to investigate how the phenomenon of earthquakes influences housing preferences, to identify the housing quality criteria that become prominent in the aftermath of such events, and to determine the role of safety among these criteria. For this purpose, the researcher interviewed 200 individuals in Turkey who had changed their residences. The findings indicate that participants associated earthquakes with destruction, death, fear, and helplessness. From the point of safe housing, they emphasized quality criteria such as durability, low-rise structures, and solid ground conditions. Participants most frequently conceptualized housing safety with earthquake-resistant features. Factors such as accessibility, earthquake safety, and structural attributes were found to influence housing preferences. Within the quality criteria related to earthquake safety, the structural system, building age, construction permits, and ground stability were particularly prominent. Additionally, a relationship was observed between different user groups and their housing preferences. The study concluded that both earthquake experience and the duration of residence influenced individuals' perceptions of earthquakes. Although the results suggest a general awareness of earthquake safety among participants, their knowledge regarding specific earthquake-resistant housing criteria remains insufficient. This gap can be addressed through targeted education for individuals involved in the design, construction, inspection, and usage phases of housing.