Hastanede cerrahi servisinde tedavi gören kadın hastaların malnütrisyon durumları ve depresyon, anksiyete düzeylerinin tespiti
Determination of malnutrition status and depression and anxiety levels of female patients treated in the surgical ward of a hospital
- Tez No: 941218
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı cerrahi servislerde yatan kadın hastaların malnütrisyon riskinin ve malnütrisyon durumunun depresyon, anksiyete düzeyi ile ilişkisinin belirlenmesidir. Araştırmaya 19-65 yaş arasında 108 gönüllü kadın birey katılmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından yüzyüze uygulanan anket formu ile toplanmıştır. Katılımcıların genel bilgileri, biyokimyasal verileri, antropometrik ölçümleri, hastalık durumları, hastaneye yatış nedenleri, hastanede yatış süreleri, beslenme düzenlerine ait sorular, besin tüketim kaydıyla beslenme durumlarının tespiti, malnütrisyon durumları (Nütrisyonel durumun değerlendirilmesi NRS-2002, MUST ve SGA ile değerlendirilmiştir), anksiyete ve depresyon düzeyleri (Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADS) ile) değerlendirilmiştir. Katılımcılara yatış sonrası ilk görüşme ve ameliyat sonrası 7.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the risk of malnutrition and the relationship between malnutrition status and depression and anxiety levels in female patients hospitalized in surgical wards. 108 voluntary female volunteers between the ages of 19-65 participated in the study. The data were collected with a questionnaire form administered face-to-face by the researcher. Participants' general information, biochemical data, anthropometric measurements, disease status, reasons for hospitalisation, duration of hospitalisation, questions about their diet, determination of their nutritional status with food consumption record, malnutrition status (assessment of nutritional status was evaluated with NRS-2002, MUST and SGA), anxiety and depression levels (with Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS)) were evaluated.