Akut santral seröz koryoretinopatili olgularda eşik altı mikropulse lazer tedavisi sonrası koroidal vasküler parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of chorodal vascular parameters after subthreshold micropulse laser treatment in cases with acute central serous chorioretinopathy
  1. Tez No: 941221
  2. Yazar: MERVENUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ÇÖMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız; akut santral seröz koryoretinopati hastalarında subthreshold mikropulse lazer (SML) tedavisi sonrası, retinal ve koroidal vasküler parametrelerindeki değişikliklerin incelenmesidir. Materyal ve Metod: Çalışmaya kliniğimize Eylül 2023 ile Eylül 2024 tarihleri arasında başvuran ve akut santral seröz koryoretinopati (SSKR) tanısı almış hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Bu çalışmaya akut SSKR nedeniyle SML tedavisi alan ve en az 3 aylık takip süresi olan 21 hasta dahil edildi. Hastaların SML öncesi, SML sonrası 4. ve 12. haftalardaki en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), santral maküla kalınlığı (SMK), subfoveal koroid kalınlığı (SFKK), subfoveal sıvı yüksekliği (SFSY), koroidal [koryokapillaris akım alanı, toplam koroid alanı (TKA), luminal alan (LA), stromal alan (SA), koroid vaskülarite indeksi (KVİ)] ve retinal [yüzeysel kapiller pleksus (YKP), derin kapiller pleksus (DKP) ve dış retina akım alanı (AA), YKP ve DKP'de vasküler dansite (VD) ve foveal avasküler zon (FAZ) alanı] vasküler parametre değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 42,04±7,49 yıldı. Hastaların %85,7'i erkek, %14,3'ü kadındı. EİDGK başlangıç ile SML sonrası 4.hafta ve 12.hafta kıyaslandığında anlamlı görme artışı elde edildi (p=0,001). SMK, SFSY ve SFKK'da başlangıç ile SML sonrası 4.hafta ve 12. hafta kıyaslandığında, herbiri için istatistiksel olarak anlamlı azalma elde edildi (her biri için p=0,001). TKA, LA ve SA'da başlangıç ile lazer sonrası 4. hafta ve 12. hafta kıyaslandığında anlamlı azalma izlendi (her biri için p=0,001). DKP, yüzeysel FAZ, YKP superior VD'de başlangıç ile lazer sonrası 4. hafta ve 12. hafta kıyaslandığında anlamlı artış elde edildi (sırasıyla p değerleri p=0,016, p=0,016, p=0,026). KVİ başlangıç ile lazer sonrası 4. hafta ve 12. hafta kıyaslandığında anlamlı artış bulundu (p=0,001). Hastaların hiçbirinde lazer skarına ve retina pigment epiteli değişikliğine rastlanmadı. Sonuçlar: Akut santral seröz koryoretinopati tedavisinde eşik altı mikropulse sarı lazer (577 nm) etkin, güvenli ve noninvazif bir tedavi yöntemidir. Anahtar Kelimeler : Akut santral seröz koryoretinopati, EĢik altı mikropulse lazer, Koroid vasküler parametreler
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the changes in retinal and choroidal vascular parameters after subthreshold micropulse laser (SML) treatment in patients with acute central serous chorioretinopathy. Material and method: The files of patients diagnosed with acute central serous chorioretinopathy (CSCR) who applied to our clinic between September 2023 and September 2024 were retrospectively reviewed. Twenty-one patients who received SML treatment due to acute CSCR and had a follow-up period of at least 3 months were included in this study. The patients' best corrected visual acuity (BCVA), central macular thickness (CMT), subfoveal choroidal thickness (SFCT), subfoveal fluid height (SFCH), choroidal [choriocapillaris flow area, total choroidal area (TCA), luminal area (LA), stromal area (SA), choroidal vascularity index (CVI)] and retinal [superficial capillary plexus (SCP), deep capillary plexus (DCP) and outer retinal flow area (OTA), vascular density (VD) in SCP and DCP and foveal avascular zone (FAZ) area] vascular parameter values were compared before SML and at the 4th and 12th weeks after SML. Results: The mean age of the patients was 42.04±7.49 years. 85.7% of the patients were male and 14.3% were female. When BCVA was compared with the baseline and 4th and 12th weeks after SML, a significant increase in vision was obtained (p=0.001). When CMT, SFSY and SFCT were compared with the baseline and 4th and 12th weeks after SML, a statistically significant decrease was obtained for each (p=0.001 for each). When TCA, LA and SA were compared with the baseline and 4th and 12th weeks after laser, a significant decrease was observed (p=0.001 for each). When DCP, superficial FAZ, SCP superior VD were compared with the baseline and 4th and 12th weeks after laser, a significant increase was obtained (p values p=0.016, p=0.016, p=0.026, respectively). A significant increase was found when comparing the initial CVI with the 4th and 12th weeks after laser (p=0.001). No laser scar or retinal pigment epithelium change was observed in any of the patients. Conclusion: Subthreshold micropulse yellow laser (577 nm) is an effective, safe and noninvasive treatment method in the treatment of acute central serous chorioretinopathy. Keywords : Acute central serous chorioretinopathy, Subthreshold micropulse laser, Choroidal vascular parameters