Proksimal femur çivisi yapılan pertrokanterik femur kırıklarında uygulanan farklı anestezi yöntemlerinin postoperatif klinik ve fonksiyonel sonuçlara etkisi
The effect of different anesthesia methods applied on postoperative clinical and functional results in pertrochanteric femur fractures with proximal femoral nailing
- Tez No: 941223
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÖNMEZ SAĞLAM, DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİD OSMAN YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Anesthesiology and Reanimation, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmaya Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda, 2020-2023 yılları arasında pertrokanterik femur kırığı nedeniyle proksimal femoral çivi (PFN) ameliyatı geçiren ve çalışmanın kriterlerini sağlayan hastalar dahil edilmiştir. Bu hasta grubu içerisinde, farklı anestezi yöntemlerinin, postoperatif klinik ve fonksiyonel sonuçlara etkilerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmada genel anestezi, spinal anestezi ve erektör spina plan bloğu (ESP) gibi anestezi yöntemlerini baz olarak ameliyat sonrası fonksiyonel ve klinik değerlendirme yapılması planlanmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastalar, ameliyat öncesi ve sonrası daha önceden belirlenmiş olan kriterler çevresinde değerlendirildi. Preoperatif süreçte hastaların genel sağlık durumu, kırığın tipi ve planlanan anestezi yöntemine göre sınıflandırılması yapıldı. Postoperatif süreçte ise yapılan cerrahi sonrasında hastaların memnuniyeti kalça fonksiyonlar ve ağrı skorlaması üzerinden değerlendirilmesi planlandı. Genel anestezi Spinal anestezi ve ESP bloğu altında opere edilen hastaların postoperatif dönemde kalça fonksiyonları ve yaşam kalitesi açısından değerlendirildi. Genel olarak belirli bir anestezi metodunun bir diğeri üzerinde kesin bir üstünlüğü gösterilemedi. Her grubun üstün olduğu noktalar belirlenerek hastaların cerrahi planlaması sırasında yol gösterici olması amaçlanmıştır. Spinal anestezi ve ESP bloğunun, ağrı kontrolü etkisi buna bağlı erken mobilizasyonu destekleyerek hastaların iyileşme sürecini hızlandırabileceği gösterilmiştir. Aynı zamanda hastalarda kullanılan proksimal femoral çivinin postoperatif süreçte hastanın fonksiyonel sonuçları üzerinde etkileri ortaya konmuştur. Çalışmanın sonuçları, anestezi yönteminin seçiminde hastanın yaşı, genel sağlık durumu ve kırığın stabilitesi gibi faktörlerin dikkate alınması gerektiğini göstermektedir. İleri yaşta femur kırığı olan hastaların yönetiminin hasta morbidite ve mortalite açısından çok değerli olduğu gösterildi. Bu amaçla bu sürecin multidisipliner bir yaklaşım ile değerlendirilerek hastaya özel bir tedavi planı belirlenmesi hasta sonuçları üzerinde etkisi olabileceği gösterildi. Bu çalışma, pertrokanterik femur kırığı cerrahisi sırasında kullanılan anestezi yöntemlerinin ve kullanılan implantın, postoperatif döneme etkilerinin daha iyi anlaşılması ve tedavi sürecine yön göstermesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, patients who underwent proximal femoral nail (PFN) surgery due to pertrochanteric femur fractures between 2020 and 2023 at Düzce University Faculty of Medicine, Department of Orthopedics and Traumatology, and met the inclusion criteria were analyzed. The primary aim of the study was to assess the effects of different anesthesia methods (general anesthesia, spinal anesthesia, and erector spinae plane (ESP) block) on postoperative clinical and functional outcomes. Patients were evaluated preoperatively based on their general health status, type of fracture, and planned anesthesia method. Postoperative evaluations included patient satisfaction, hip function, and pain scoring. The results indicated that each anesthesia method had its own advantages and limitations. General anesthesia provided better surgical control but could increase the risk of postoperative complications. Spinal anesthesia was found to enhance pain control, support early mobilization, and accelerate the recovery process. The ESP block also demonstrated efficacy in pain management and reduced the need for opioids. However, no single anesthesia method was definitively superior to others; each had specific benefits in different aspects. The impact of the proximal femoral nail on functional outcomes in the postoperative period was also explored. The findings highlighted that factors such as patient age, general health status, and fracture stability should be considered when selecting the anesthesia method. The study emphasized the importance of a multidisciplinary approach in managing elderly patients with femur fractures and showed that personalized treatment planning could positively influence patient outcomes. This study aimed to contribute to a better understanding of the effects of anesthesia methods and implants used during pertrochanteric femur fracture surgeries, guiding treatment approaches in clinical practice.